5/5 - (1 امتیاز)

جریان احتکار ایران خودرو چیست؟ براساس گزارش ارائه شده در تاریخ ۵ مهر از ایران خودرو به سازمان بورس، در ماه شهریور سال ۱۴۰۲، این شرکت مشخصاً تعداد ۸۸ درصد از خودروهای مدل هایما را که تولید نموده بود، به بازار عرضه نکرده است.

گزارش رسمی ایران‌خودرو به سازمان بورس به واضحی نشان می‌دهد که این شرکت در ماه شهریور امسال تعداد ۲۴۱۰ دستگاه خودرو از مدل هایما تولید کرده است، اما تنها ۲۶۳ دستگاه از آنها را به مشتریان فروخته و تعداد ۲۱۴۷ دستگاه دیگر از این خودروها را در این ماه عرضه نکرده است.

مطابق مصوبه شورای رقابت، خودروسازان ملزم به عرضه مداوم تمامی تولیدات خود در سامانه یکپارچه فروش خودرو هستند. از سوی دیگر، ایران‌خودرو نیز تا پایان سال ۱۴۰۳ تعداد تمامی خودروهای هایما تولیدی خود را به صورت پیش‌فروش عرضه کرده است.

در حالیکه افرادی که در سامانه یکپارچه ثبت‌نام کرده و نوبت تحویل خودروی خود را تابستان سال ۱۴۰۲ داشته‌اند، همچنان در انتظار و بی‌تصمیم به افزایش قیمت‌های کارخانه‌ای این خودروها مانده‌اند و نگران هستند.

 

درخواست افزایش قیمت از طرف ایران خودرو و سایپا

رئیس انجمن تولیدکنندگان خودروهای داخلی، با اشاره به درخواست افزایش قیمت دو شرکت سازنده خودرو داخلی، اظهار نمود:

دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا حدود یک ماه پیش درخواست افزایش قیمت را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارائه کرده‌اند.

احمد نعمت‌بخش ادامه داد :

بر اساس محاسبات انجام شده و مدارک ارائه شده از سوی شرکت‌های خودروساز داخلی (ایران‌خودرو و سایپا)، افزایش هزینه‌های تولید و مواد اولیه خودروسازان داخلی مشمول ۳۵ تا ۳۸ درصد افزایش قیمت شده‌ است، بنابراین باید محصولات این خودروسازان نسبت به قیمت تمام شده خودرو در اردیبهشت افزایش یابد، قطعا عدم افزایش قیمت خودرو متناسب با افزایش هزینه‌ها، موجب زیان سهامداران خودرو است.

به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان خودرو، عدم افزایش قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه‌ها، به تدریج منجر به تخریب صنعت خودرو می‌شود. این امر به دلیل افزایش مداوم بدهی شرکت‌های تولیدکننده خودرو به تامین‌کنندگان قطعات، تولیدکنندگان قطعات را در موقعیتی ناپایدار قرار می‌دهد و بدین ترتیب توانایی تولید و تامین قطعات کاهش می‌یابد. این موضوع باعث کاهش تولید خودرو نیز می‌شود. علاوه بر این، اکثر مواد اولیه مورد نیاز برای تولید خودرو از بورس کالا تهیه می‌شوند و هزینه این مواد در بورس کالا به طور مستمر افزایش می‌یابد. با این حال، اجازه افزایش قیمت نهایی خودرو به مشتریان داده نمی‌شود.

 

نعمت‌بخش اضافه کرد:

قیمت مواد اولیه خودرو از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ حدود ۳۸ برابر شده و مشخصا قیمت محصولات فولادی مورد نیاز خودروسازان در همین مدت ۴۵ برابر افزایش یافته است و همچنین قیمت محصولات فولادی از سال گذشته ۷۰ درصد افزایش یافته است  اما قیمت خودرو طی ۱۰ سال گذشته نهایتاً‌ ۱۳ برابر افزایش یافته است، با توجه به این مسائل و قیمت‌گذاری دستوری خودروسازان متضرر می‌شوند و بر اثر همین مسائل ایران‌خودرو در سه ماهه ابتدای امسال ۹ هزار میلیارد تومان متضرر شده است.

او افزود:

محصولات ایران‌خودرو و سایپا به طور متوسط ۲ هزار دلار ارزبری دارند لذا در کنار افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت مواد اولیه در قیمت تمام‌شده محصول بسیار اثرگذار است.

با توجه به گفته نعمت‌بخش، دولت باید به تولیدکنندگان خودرو اجازه دهد که خودروها را به روش‌هایی که برای خودشان مناسب می‌دانند، به بازار عرضه کنند، تا از طریق رقابت بین آنها، مشتریان هم بهره‌مند شوند.

 

تنها ۱۲ درصد هایما های تولیدی به بازار عرضه شدند!!

بر اساس آمار کدال بورس، ایران‌خودرو از آغاز سال مالی تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۲، تعداد ۱۰۵۲۸ دستگاه خودروی هایما تولید کرده و ۷۶۵۵ دستگاه از آن‌ها را به بازار عرضه کرده است. به عبارت دیگر، در طی این دوره زمانی تقریباً ۷۳ درصد از خودروهای هایما تولیدی به بازار عرضه شده‌اند. با این حال، در ماه شهریور امسال، تنها ۱۲ درصد از تولید ماهیانه خودروهای هایما به بازار رسیده است.

این در شرایطی اتفاق افتاده است که ایران‌خودرو از ابتدای سال مالی تا پایان شهریور ۱۴۰۱، تعداد ۶۵۷۰ دستگاه خودروی هایما تولید کرده و بیش از ۹۱ درصد از آن تعداد، یعنی ۶۰۰۹ دستگاه، به بازار عرضه کرده بود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل به این موضوع اشاره کرد:

با عرضه قطره چکانی خودروسازان، قیمت بازار خودرو روند افزایشی به خود می‌گیرد.

قبلاً، افراد درخواست‌دهنده‌ی خودروی تارا نیز از تأخیر طولانی در تحویل این خودروها توسط شرکت ایران خودرو شکایت داشته‌اند. قبلاً، مقامات سازمان استاندارد و سازمان تعزیرات حکومتی نیز احتکار خودروها توسط ایران خودرو را تصدیق کرده بودند.

منبع : hamshahrionline.ir

اخبار تازه دنیای خودرو در اخبار خودرو کارمگز

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 19 =