5/5 - (1 امتیاز)

بر اساس تجزیه و تحلیل یک متخصص خودرو، در صورت ادامه افزایش نرخ ارز دلار و ورود آن به سطح ۶۰ هزار تومان، با افزایش ۲۰ درصدی در قیمت خودرو مواجه خواهیم شد، مگر اینکه عرضه خودروها تقویت شود. صنعت خودرو در ایران به عنوان یکی از حوزه‌های مهم و با اقبال بالای اقتصاد کشور محسوب می‌شود. این صنعت با بیش از نیم قرن فعالیت، از دهه شصت با تأسیس شرکت‌های خودروسازی در ایران آغاز شد. در حال حاضر، بیش از ده شرکت در این حوزه فعالیت دارند و تولیدات متنوعی از خودروهای سواری، تجاری، و خاص را ارائه می‌دهند. این صنعت به عنوان یکی از مهمترین منابع اشتغال و تولید در ایران شناخته می‌شود. همچنین، بازار داخلی ایران نقش اساسی در پیشرفت و توسعه این صنعت داشته و همچنان با توانمندی‌ها و چالش‌های خود روبرو است.

بابک صدرایی کارشناس خودرو، در خصوص تاثیر افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته بر قیمت خودرو گفت:

دلار مهم‌ترین عامل موثر بر قیمت خودرو است و در بسیاری از مواقع قیمت خودرو جلوتر از قیمت دلار حرکت می‌کند، به این معنا بسیاری از خودروها همواره در بازار با قیمت کنونی دلار قیمت‌گذاری نمی‌شوند بلکه با احتساب قیمتی بالاتر از قیمت کنونی دلار نرخ‌گذاری می‌شود و این امر به ویژه در مورد خودروهای وارداتی دست دوم رایج‌تر است.

وی افزود:

بنابراین اگر جریان کنونی که در افزایش قیمت دلار شکل گرفته مقطعی نباشد و دلار به کانال ۶۰ هزار تومان وارد شود و این افزایش قیمت موقتی، هیجانی و متاثر از رویدادهای اخیر سیاسی نباشد، بی‌تردید به تناسب افزایش قیمت دلار جهش قیمت خودرو نیز تداوم خواهد یافت و در آینده نزدیک افزایش ۲۰ درصدی قیمت خودرو را در پیش خواهیم داشت.

صدرایی ادامه داد:

هنوز افکار عمومی بر این باور است که جریان کنونی افزایش نرخ دلار دائمی نیست و به دلیل رویدادهای سیاسی که در منطقه حادث شده شوکی هیجانی به بازار وارد شده است و در صورت آرام شدن شرایط، دلار به نرخ‌های پیشین بازمی‌گردد. همچنین این تصور وجود دارد که دولت با هدف تامین بودجه مورد نیاز برای پرداخت پاداش و عیدی پایان سال دست به نوسان‌گیری دلار زده و پس از گذر از این بازه زمانی دوباره قیمت دلار را به جریان طبیعی خود بازمی‌گرداند.

این کارشناس تصریح کرد:

اگر این گمان‌ها درست نباشد و رشد قیمت دلار تا یک ماه دیگر نیز ادامه یابد، علاوه بر بازار خودرو که اکنون نیز جهش قیمت‌ها را تجربه می‌کند، شرکت‌های خودروساز به ویژه سازندگان خودروهای مونتاژی نیز قیمت محصولات خود را افزایش خواهند داد. هرچند ممکن است قیمت خودروهای ساخت دو خودروساز بزرگ کشور به صورت دستوری ثابت نگه داشته شود، اما این دستوری شدن نه تنها به کاهش قیمت در بازار نمی‌انجامد بلکه گرانی خودرو در بازار را تشدید می‌کند، چون با قیمت دستوری توزیع خودرو نامناسب می‌شود.

وی میانگین افزایش کنونی ارزش خودرو را در بازار در پی گرانی دلار ۱۵ درصد برآورد کرد و گفت:

در همین حال خودروهایی که عرضه آنها کمتر است افزایش بیشتر و انواعی که عرضه آنها بیشتر است افزایش کمتر را تجربه خواهند کرد.

صدرایی خاطرنشان کرد:

تنها عاملی که می‌تواند در ماه‌های پیش رو شیب افزایش قیمت خودرو را کم کند، افزایش عرضه خودرو از سوی خودروسازان داخلی است. با توجه به اینکه خبری از واردات نیست و ۷۰۰۰ خودرویی هم گفته شده وارد شده‌اند هنوز حتی پلاک نشده‌اند و دولت هم وعده‌ای که برای واردات ۱۰۰ هزار خودرو داده بود را عملی نکرده و تنها ۵ تا ۶ درصد از تعداد موعود وارد شده؛ بنابراین‌ها می‌توان از واردات خودرو به عنوان پروژه‌ای شکست‌خورده یاد کرد.

وی در نهایت یادآور شد:

در شرایط افزایش قیمت دلار به طور معمول کسی به دلیل نگرانی از متضرر شدن حاضر به فروش خودرو نیست.

منبع : ایلنا

جدیدترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *