به این مطلب امتیاز دهید

افزایش ۱۰ تا ۱۰۰ میلیونی قیمت خودروها فقط در ۷ روز ! بررسی بازار خودرو در طول هفته گذشته نشان می‌دهد که قیمت خودروها، چه داخلی و چه مونتاژی، با افزایش قابل‌توجهی همراه بوده است.

در بازه زمانی ۶ تا ۱۳ دی، قیمت ۱۸ محصول پرتقاضای داخلی و مونتاژی مورد بررسی قرار گرفته است. از میان ۸ محصول داخلی مورد نظر، مشاهده می‌شود که قیمت ۵ تا ۳۰ میلیون تومانی افزایش یافته است. میانگین افزایش قیمت محصولات داخلی در یک هفته گذشته تقریباً ۱۶ میلیون تومان بوده است. اما رشد قیمت خودروهای مونتاژی بسیار بیشتر بوده و محصولات خودروسازان خصوصی در این بررسی از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

میانگین رشد قیمت این خودروها در هفت روز گذشته ۴۴ میلیون تومان بوده است. در چند ماه اخیر، قیمت خودرو در بازار با ثبات نسبی حرکت کرده و تقریباً ثابت مانده بود، اما هفته گذشته شاهد رشد چشمگیری در قیمت خودروها بودیم، به ویژه در بخش مونتاژی که بیشتر تحت تأثیر این افزایش قرار گرفته‌اند.

منتظریم که ورود خودروهای خارجی در ماه‌های آینده باعث حفظ استقرار بازار این خودروها شود، زیرا این خودروها از نظر قیمتی به محصولات وارداتی نزدیک هستند. اما اظهارنظرهای اخیر سازمان برنامه و بودجه در مورد واردات خودرو، بازار خودروهای مونتاژی را تحت تأثیر قرار داده است.

در یک هفته گذشته، رئیس و معاون سازمان برنامه و بودجه در دو اظهارنظر مختلف، واردات خودرو را خارج از اولویت‌های دولت دانسته‌اند. همچنین، خبر کناره‌گیری شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو و انتقال این اختیار به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، بازار خودرو را تحت تأثیر قرار داده است. با این حال، اگر قیمت به بازار واگذار شود تا به وزارت صنعت، نتایج بهتری انتظار داشته باشیم.

نام خودروقیمت بازار (میلیون تومان)
پژو ۲۰۶ تیپ ۲۴۹۵
پژو ۲۰۷ MC اتوماتیک۷۷۵
پژو پارس سال۵۵۵
پژو پارس LX۶۸۵
دنا پلاس دنده‌ای۶۶۵
شاهین۵۹۵
کوئیک دنده‌ای R۳۵۵
ساینا S۳۷۰
هایما S7۱۴۶۰
هایما S8۱۶۸۰
دیگنیتی پرایم۱۶۵۰
فیدلیتی پرایم ۷ نفره۱۷۰۰
MVM X22 دنده‌ای۷۲۵
جک S3 اتوماتیک۱۰۱۰
جک S5 اتوماتیک۱۳۶۰
آریزو 5T اتوماتیک۱۱۲۰
آریزو ۶ اکسلنت۱۳۳۵
لاماری ایما۱۶۶۰

منبع :دنیای اقتصاد

دسته اول ترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *