به این مطلب امتیاز دهید

آیین‌نامه واردات خودروهای دست‌دوم با تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت باعث ادامه روند کاهشی واردات خودروها در هفته گذشته شده است.

اگرچه هنوز خبری از ورود خودروهای دست دو به بازار خودرو نیست و متقاضیان همچنان منتظر آن هستند، اما اعلام تصویب آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده توسط وزارت صنعت موجب کاهش قیمت‌ها در بازار شده است. این کاهش قیمت، به نظر فعالان بازار خودرو، به خبرهای مرتبط با ورود وارداتی‌ها و نگرانی‌های آن مربوط می‌شود.

علاوه بر عوامل گفته شده، نوسانات نرخ دلار هم تأثیرگذار بر روند کاهش قیمت خودروهای وارداتی بوده است. این نوسانات در طی هفته گذشته با رشد آغاز شده ، اما پس از مدتی به تغییرات کوچک تبدیل شده و نرخ دلار در بازار به شکل نوسانی حرکت می‌کند. این تغییرات نرخ ارز تأثیر مستقیمی بر بازار خودروهای وارداتی داشته، به‌طوری‌که فعالان بازار خودرو فرض می‌کنند قسمتی از کاهش قیمت‌ها به علت نوسان نرخ دلار بازگشته است. این نوسانات باعث ایجاد اضطراب در بازار خودرو شده و باعث شده تا خبری از تقاضای خریداران نباشد و همگان به‌طور معمول فروشنده تلقی شوند.

با وجود اعلامات سابق درباره ترخیص خودروهای وارداتی، هنوز هیچ اطلاعاتی از ترخیص ورودی‌ها وارد بازار نشده است. در حالی که در اواخر خرداد، رهبر سازمان توسعه و تجارت اعلام کرده بود که تعداد زیادی از خودروهای وارداتی به زودی ترخیص خواهند شد. همچنین مهدی ضیغمی اعلام کرده بود که تعدادی حدود ۴ هزار خودرو به گمرکات کشور وارد شده‌اند، اما این آمار با اعلام رسمی گمرک همخوانی ندارد.

نوسانات بازار خودرو

بر اساس آمار ریاست کل گمرک ایران، تاکنون ۱۶۲۱ دستگاه خودرو به گمرکات اظهار شده‌اند و حدود ۹۲۸ دستگاه از آنها در حال ترخیص و حدود ۶۹۰ دستگاه نیز ترخیص شده‌اند. هرچند محمد رضوانی‌فر اطلاعاتی از ترخیص ۶۹۰ دستگاه خودرو اعلام کرده است، اما هنوز هیچ خودرویی به بازار عرضه نشده است.

قیمت خودروهای وارداتی

در خصوص قیمت‌های خودروهای وارداتی در هفته گذشته، بر اساس ارزیابی بازار، خودروی “آزرا” مدل ۲۰۱۹ با کارکرد ۸۰ هزار کیلومتر به قیمتی بین ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تا ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بازار عرضه شده است. نوسان قیمت این خودروها به دلیل عدم نظارت دقیق از سوی مقامات قیمت‌گذاری ایجاد شده است. در نتیجه، برخی از خودروها با اختلافات قیمتی متفاوت توسط فروشندگان به بازار عرضه شده‌اند.

همچنین، خودروی “رنوتالیمسان” مدل ۲۰۱۸ با کارکرد ۶۰ هزار کیلومتر در این هفته با قیمتی بین ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تا ۳ میلیارد تومان در بازار قرار گرفته و کاهش قیمت را تجربه کر

ده است. همچنین خودروی “النترا” مدل ۲۰۱۸ با کارکرد ۴۰ هزار کیلومتر نیز با قیمتی بین ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تا ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بازار قرار گرفته و تغییرات گسترده‌ای در قیمت‌ها داشته است.

همچنین، خودروی “میتسوبیشی اوتلندر” با کارکرد ۷۰ هزار کیلومتر با قیمتی بین ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تا ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در بازار به فروش رفته و تغییرات اندکی در قیمت داشته است.

علاوه بر این، خودروی “توسان IX۳۵” مدل ۲۰۱۸ بدون کارکرد نیز با قیمت ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در بازار عرضه شده است. همچنین “هیوندا سانتافه” نیز با قیمت ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در بازار معامله شده است.

تازه ترین اخبار خودرو را در مجله خودرو کارمگز دنبال کنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − شش =