به این مطلب امتیاز دهید

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پیگیری‌های و اقدامات دستگاه قضایی، اعلام کرد که موانع ترخیص ۱۰۰۰ خودروی خارجی از بنادر و گمرکات هرمزگان با موفقیت برطرف شده است.

با تاکید رئیس قوه قضائیه بر ضرورت حضور میدانی و پیگیری مستمر از انبارهای گمرکات و بنادر، مجتبی قهرمانی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، به همراه دادستان استان و معاون قضایی رئیس کل دادگستری، به پنجاه و سومین بار به بندر شهید رجایی بندرعباس سفر کردند.

حذف موانع ترخیص خودرو هرمزگان

همچنین، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در جلسه ستاد پیگیری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در محل سالن اجتماعات گمرک شهید رجایی بندرعباس شرکت کرد. در این جلسه، اطلاعات دقیق از مسئولان و نمایندگان ادارات مرتبط جمع‌آوری شد و پس از بررسی وضعیت گروه‌های مختلف کالا در این بندر، دستورات لازم به مسئولان مربوطه داده شد.

موضوعات مختلفی در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، از جمله تعیین تکلیف ۱۰۰۰ خودروی وارداتی که به دلیل عدم صدور مجوز استاندارد، حدود هشت ماه در بنادر استان متوقف شده بودند. با تدابیر به موقع دستگاه قضایی، این مشکل به طور کامل حل شده است.

وی گفت:

در نتیجه دستور قضایی صادر شده در دهم مردادماه امسال جهت تسریع در ترخیص 1000 دستگاه خودروی خارجی وارداتی از بنادر استان پس از انجام مراحل اداری در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با تأیید سازمان ملی استاندارد از امروز این خودرو‌ها آماده تحویل به خریداران می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد:

در پی گزارش‌های واصله مبنی بر واردات حدود یک‌هزار دستگاه خودروی هیوندای النترا، توسان، کریتا، اکسنت و سان‌یانگ به کشور و معطلی چندماهه آن‌ها در بنادر استان هرمزگان، دهم مردادماه امسال با صدور دستور ویژه قضایی از ادارات استاندارد، بنادر و دریانوردی و گمرکات خواسته شد ضمن پیگیری سریع موضوع از مرکز، برای تعیین تکلیف و ترخیص این خودرو‌ها اقدام کنند.

قهرمانی تصریح کرد:

همچنین در این دستور به دادستان مرکز استان هرمزگان و مدیرکل تعزیرات حکومتی نیز مأموریت داده شد به منظور جلوگیری از هرگونه سوء‌استفاده احتمالی با ورود به موضوع تأخیر به وجود آمده در ترخیص خودرو‌های وارداتی، شرکت‌های واردکننده را مکلف کنند که به سرعت، فرآیند ترخیص این خودرو‌ها را انجام دهند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با بیان اینکه دادستان مرکز استان و مدیرکل تعزیرات حکومتی بر روند ترخیص این خودرو‌های وارداتی تا زمان تحویل آن‌ها به مشتریان نظارت می‌کنند، تأکید کرد:

این خودرو‌ها باید بلافاصله طبق ثبت نامی که در سامانه یکپارچه عرضه خودرو‌های وارداتی انجام شده است به خریداران تحویل داده شوند.

وی در ادامه افزود:

دومین دستور کار ما در جریان بازدید امروز از بندر شهید رجایی بندرعباس در خصوص پاکسازی محوطه آلوده بحر و بر گستر پارس و انبار اُپکس این مجموعه بندری بود که در این خصوص نیز تاکنون 90 کانتینر آلوده از این محوطه خارج شده است و عملیات انتقال 90 کانتینر دیگر نیز از امروز آغاز خواهد شد.

قهرمانی خاطر نشان کرد:

همه مراحل اداریِ لازم انجام شده است و اقدامات عملیاتی هم به شکل قابل قبولی با همکاری دستگاه‌های متولی در حال انجام است.

او به اشاره به تلاش ویژه دستگاه قضایی برای تشخیص وضعیت کالاهای رسوبی، که در محوطه‌ها و انبارهای بنادر و گمرکات استان هرمزگان ذخیره شده‌اند، اظهار کرد:

با خرسندی خبر داریم که به دلیل اتخاذ تدابیر مناسب و اجرای برنامه‌های دقیق، در حال حاضر هیچ مقدار چشم‌گیری از کالاهای رسوبی در بنادر و گمرکات استان وجود ندارد.

مجتبی قهرمانی بابیان اینکه پاکسازی کالا‌های رسوبی در محوطه و انبار‌های بنادر و گمرکات استان هرمزگان به شکل گسترده‌ای انجام شده است، یادآور شد:

در پاکسازی محوطه بنادر و گمرکات استان، حتی محموله‌های بسیار جزئی و چند کیلوگرمی قدیمی و رسوبی در حد یک کارتن نیز در دستور کار قرار گرفته اند.

این مقام قضایی همچنین اعلام کرد:

کارگروه ویژه‌ای از امروز در گمرک بندر شهید رجایی بندرعباس مستقر می‌شود تا نسبت به تعیین تکلیف آخرین محموله‌های جزئی باقی مانده نیز اقدام کنند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت:

موضوع دریافت مبالغ غیر موجهی که تحت عنوان هزینه پارکینگ در بندر شهید رجایی اخذ می‌شد نیز به دستور دادستان بندرعباس منتفی شده است.

وی اظهار کرد:

طبق دستور دادستان بندرعباس از صاحبان محموله‌های کالای اساسی و خودرو‌هایی که از پارکینگ بندر شهید رجایی استفاده نمی‌کنند و یا در این پارکینگ حضور ندارند به هیچ عنوان مبلغی دریافت نخواهد شد.

“قهرمانی به دستوراتی که در خصوص اتصال انبار‌های بندر شهید رجایی به سامانه جامع انبار‌ها صادر شده است، همچنین پیوسته اعلام نمود:

در نتیجه این اقدام تاکنون 148 انبار بندر شهید رجایی تحت نظارت کامل سازمان صمت و تعزیرات حکومتی قرار گرفته اند. در هشت پرونده تشکیل شده در این رابطه نیز انبارداران متخلف به لحاظ عدم ثبت ورود و خروج کالاهایشان در سامانه جامع انبار‌ها طبق ماده 6 مکرر 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به پرداخت حدود 182 میلیارد تومان جریمه محکوم شده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به خصوص وضعیت جدید 270 هزار تن روغن وارداتی که در انبارهای بندر شهید رجایی در بندرعباس نگهداری می‌شود، اطلاع داد: در جلسه ستاد پیگیری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که امروز در محل بندر شهید رجایی بندرعباس برگزار شد، به بررسی جزئیات مرتبط با این شماره از محموله پرداخته شد.

وی اظهار داشت:

در نتیجه تصمیمات اتخاذ شده هم اکنون 34 هزار تن روغن وارداتی آماده ترخیص و در حال خروج از بندر است و در خصوص روغن‌های باقیمانده نیز دستورات لازم جهت تعیین تکلیف فوری صادر شده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم

جدیدترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال کنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =