به این مطلب امتیاز دهید

آیا کلید حل مشکلات بازار خودرو پیدا شده است ؟ بر اساس آمار ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، از اوایل سال جاری تا انتهای ماه آذر، تعداد 990 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است، که از این تعداد، 837 هزار دستگاه به عنوان خودروهای سواری تولید شده‌اند. در ماه آذر امسال، تولید خودرو با 761 هزار دستگاه، در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته، حاکی از یک رشد 10 درصدی می‌باشد. از کل تعداد خودروهای تولید شده در نه ماه امسال، بیش از 89,500 دستگاه به ماه آذر اختصاص داشته‌اند. همچنین، در مجموع نه ماه امسال، تعداد حدود 223 هزار دستگاه خودرو تولید شده است و با 23 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته، بخش خصوصی تقریباً 69 درصد رشد در تولید را نشان می‌دهد.

با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره عملکرد تولید خودرو در سه فصل ابتدایی امسال، عبدالله توکلی‌لاهیجانی، مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت:

تا پایان ماه گذشته ۹۹۰ هزار دستگاه از انواع خودرو در کشور تولید شده و اکنون (از ابتدای دی ماه تا امروز) قطعا تولید از مرز یک میلیون دستگاه هم گذشته است؛ لذا می‌توان گفت که  شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم.

وی افزود:

در حال حاضر جریان تولید و عرضه‌ خودرو وضعیت مناسبی دارد و با عملی شدن واردات خودرو، بازار خودروی کشور به سمت رقابتی شدن پیش رفته است؛ بنابراین دو عارضه مزمن در بازار خودروی کشور که طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ شکل گرفت و تولید خودروسازان به زیر یک میلیون دستگاه آن هم با تولید خودروهای ناقص، کاهش یافت و تلاطم بازار خودرو را ایجاد کرده بود، مدیریت شد.

این مدیر صنعتی، خاطر نشان کرد:

امسال نیز در تولید داخل، همچون سال گذشته رشد تولید خودروی کامل را داشته‌ایم و از سوی دیگر با حذف تلاطم‌های بازار خودرو و کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو شکل گرفته است. به عبارت دقیق‌تر،   به طور متوسط  قیمت بازار خودروهای تولید داخل از ابتدای سال جاری، حدود ۲۶ درصد و قیمت خودروهای مونتاژی حدود ۴۳ درصد کاهش یافته است؛ ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود با افزایش تولید داخل  و عرضه و همچنین تداوم جریان واردات خودرو، عملا بازار به سمت رقابتی شدن حرکت کند و با افزایش تولید و عرضه در ماه‌های پایانی سال، شاهد نزدیک شدن قیمت‌های بازار به قیمت‌های کارخانه باشیم.

خودرو از کالای سرمایه ای خارج شد

توکلی لاهیجانی تاکید کرد:

همچنین پایش وضعیت متقاضیان سامانه یکپارچه خودرو نشان می‌دهد که با خارج شدن خودرو از کالای سرمایه‌ای، با ریزش تقاضای متقاضیان مواجه بوده‌ایم؛ به گونه‌ای که در برخی از خودروسازان کمتر از ۱۰ درصد متقاضیان سامانه اقدام به تکمیل وجه و نهایی کردن قرارداد خود، نکرده‌اند و در بیش از ۸۰ درصد انواع خودروها، میزان تحقق متقاضیان سامانه کمتر از ۵۰ درصد ثبت شده است.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت متذکر شد:

اما نکته حائز اهمیت این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با گذر و غلبه بر مسائل کوتاه مدت و روزمره‌ صنعت خودرو، بر اجرای طرح‌های تحولی و زیربنایی متمرکز شده است؛ به ویژه اینکه تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز استفاده از پنجره فرصت فناوری‌های نوین در صنعت خودرو، نظیر برقی‌سازی و اتصال‌پذیری است که می­‌تواند زمینه‌ساز تحول در صنعت خودروی کشور باشد.

وی افزود:

از سوی دیگر تغییر قواعد صنعت خودروی کشور، با آسیب‌شناسی این صنعت طی سال‌های گذشته و از طریق تدوین آیین‌نامه‌های مرتبط با قانون ساماندهی صنعت خودرو آغاز شده که در حال حاضر در کمیسیون‌های تخصصی دولت، در حال جمع‌بندی است؛ بنابراین مجموعه اقدامات انجام شده برای صنعت خودرو در دولت سیزدهم و طرح‌های پیش‌رو حکایت از چشم‌انداز روشن برای این صنعت مهم و تاثیرگذار خواهد دارد.

توکلی لاهیجانی به اعتقاد دارد که برخورد با بحران‌ها و مسائل کوتاه مدت صنعت خودرو و اجرای طرح‌های تحولی، می‌تواند به توسعه پایدار این صنعت منجر شود. ارائه یک تصویر واضح و مبتنی بر اعداد و ارقام می‌تواند نقش کلیدی در بهبود یک صنعت و رفع نقائص آن ایفا کند. به همین دلیل، دفتر صنایع خودرو از سال گذشته گزارش‌های تحلیلی منظم به همراه نمودارهای متنوع درباره تولید و سایر جنبه‌های صنعت خودروی کشور را با عنوان آمارنامه صنعت خودرو منتشر می‌کند.

مدیر کل دفتر مذکور، تاکید کرد:

ارائه منظم این گزارش‌ها با جزئیات کامل، می‌تواند تصویری روشن از وضعیت صنعت خودروی کشور در حوزه تولید داشته و زمینه‌ساز جذب مشارکت نخبگان برای ایجاد تحول در صنعت خودروی کشور باشد.

منبع : ایسنا

جدیدترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *