5/5 - (3 امتیاز)

خریداران منتظر واردات خودرو و چشم به راه مرزها / ماشین ارزان می شود؟! – بازار خودرو در چند ماه گذشته در شرایط رکودی قرار داشته و اخیراً این رکود تشدید یافته. با این وجود، خریداران و فروشندگان همچنان با توجه به انتظارات کاهشی، به آینده بازار نگاه مثبتی دارند و معاملات خود را در نقطه صفر به تعویق انداخته‌اند.

بررسی قیمت‌های کمترین مقدار بازار خودرو نشان می‌دهد که نرخ کاهش قیمت‌ها در یک ماه اخیر به وقوف پایان یافته و بازار تغییرات اندکی در قیمت‌ها تجربه کرده است. با این حال، خریداران و فروشندگان همچنان با توجه به توقعات کاهشی، منتظر تغییرات آینده در بازار هستند و معاملات را به تعویق انداخته‌اند.

اخبار مثبت در زمینه واردات و استحکام نرخ ارز به عنوان عوامل اصلی تأثیرگذار بر بازار خودرو، قیمت انواع خودروها، از جمله خودروهای وارداتی، مونتاژی و داخلی را در نخستین شش ماه سال جاری با کاهش ملموسی همراه ساخته است. آخرین موج کاهش قیمت در تاریخ ششم شهریور رخ داد، زیرا در آن زمان برخی از خودروهای وارداتی پس از ترخیص گمرکی به مشتریان تحویل داده شدند. اما تحویل خودروهای وارداتی به مشتریان محدود به یک خودرو مانده و در ماه گذشته هیچ خودروی دیگری به مشتریان تحویل داده نشده است.

در کنار این موضوع، تصویب طرح واردات خودروهای دست دوم توسط هیات دولت زمان بر گرفته و بازار خودرو همچنان منتظر اطلاعات دقیق و زمان اجرای این طرح با ابهام و سوالاتی روبه‌رو است.

رئیس اتحادیه نمایندگان و فروشندگان خودروها در تهران در مصاحبه با همشهری، وضعیت ناپایدار بازار خودرو را توصیف کرده و عواملی که به این رکود منجر شده است، را توضیح داد. او بیان کرد :

خودرو در حال حاضر یک کالای سرمایه‌ای است و بازار کالاهای سرمایه‌ای خواه ناخواه تحت تاثیر اخبار مثبت و منفی قرار می‌گیرد.

عملی نشدن بحث واردات که قرار بود تا شهریور عملی شود، باعث شده فروشندگان و خریداران برای معامله دست نگه دارند و بازار انواع خودروها از داخلی تا خارجی با کمترین نوسان روبه‌رو باشد.

وی همچنین به نوسان قیمت‌های خودروها در یک ماه اخیر اشاره کرد و گفت :

عرضه خودروهای داخلی نسبت به ماه‌های ابتدای سال با کاهش همراه شده و این کاهش نیز بر انجماد قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است.

وی ذکر کرد که از ابتدای سال تا کنون، قیمت خودروها به میزان ۲۲ تا ۳۱ درصد کاهش یافته و قیمت‌های فعلی در بازار به تعبیر وی، واقعی نیستند. او تأکید داشت که :

بازار خودرو منتظر واردات است، اگر واردات آزاد شود خودروهای موجود در بازار افت قیمتی بیش از این خواهند داشت و به قیمت واقعی خواهند رسید.

منبع : sadonline.ir

به روز ترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال کنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 16 =