5/5 - (1 امتیاز)

خودروسازان به بازار جان تازه دادند. با اعلام اخبار مثبت، شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو موفق شدند بازار سرمایه را به سمت بالا هدایت کنند، که منجر به ایجاد نیاز به نقدینگی در شرکت‌ها و تولیدکنندگان شد و برای بانک مرکزی چالش‌هایی ایجاد کرد.

اهمیت گروه خودرو در بازار سرمایه بارها مورد بحث قرار گرفته است، به خصوص شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا که به عنوان لیدرهای سنتی بازار سرمایه شناخته می‌شوند. عملکرد این دو نماد، به خوبی و بدی آنها، می‌تواند تأثیر مهمی بر کلیت بازار داشته باشد. موضوع افزایش سرمایه این دو شرکت و چگونگی خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون ورشکستگی در بازار پیشتر بارها مورد بحث قرار گرفته است.

با وجود زیان سنگینی که قیمت‌گذاری دستوری و ناکارآمدی خودشان به این دو شرکت وارد کرده است، هر دو مشمول ماده ۱۴۱ قانون ورشکستگی شدند. با عبور از دوره انتخابات، خبرها و توصیه‌ها درباره افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دو شرکت به گوش می‌رسد. در نامه‌ای منتشر شده، دیوان محاسبات از وزارت اقتصاد خواستار تسهیل مجوز تجدید ارزیابی دارایی‌های ایران‌خودرو و سایپا شد.

اگر تجدید ارزیابی عملیاتی شود، پرونده دریافت تسهیلات این دو شرکت باز خواهد شد. سیاست‌های مالی انبساطی و پولی انقباضی باعث کاهش سهم سرمایه‌گذاری بانکی در کشور شده است.

بر اساس گزارش آخر دی‌ماه، حجم دلاری نقدینگی در کانال ۱۴۰ میلیارد دلار است که کمتر از نصف حجم دلاری نقدینگی در پیش از خروج آمریکا از برجام در سال ۹۶ است. این مقایسه وضعیت اقتصادی را نشان می‌دهد که پس از خروج آمریکا از برجام و تغییر انتظارات در بازار ارز، نقدینگی ریالی افزایش یافته ولی حجم دلاری نقدینگی محدود شده است.

این اعداد نشان می‌دهند که انتظارات بازار را به سمت بازارهای سفته‌بازانه مانند طلا، ارز، مسکن و خودرو هدایت کرده است. اما فعالان اقتصادی بخش تولید و صاحب نظران اقتصادی از کمبود شدید نقدینگی در شرکت‌ها و فعالیت‌های تولیدی به عنوان مشکل اصلی بخش تولید کشور خبر می‌دهند.

در چنین شرایطی، باید دید که بانک مرکزی با تقاضای انباشته نقدینگی شرکت‌ها چه برخوردی خواهد کرد. تأمین تمام نقدینگی مورد نیاز شرکت‌ها باعث افزایش نقدینگی ریالی خواهد شد، اما عدم رسیدگی به شرکت‌ها باعث افزایش وابستگی بیشتر کشور به درآمدهای نفتی می‌شود و بخش غیرنفتی اقتصاد را ضعیف می‌کند. در چنین شرایطی، مدیریت بانک مرکزی بر بازارها اهمیت پیدا می‌کند تا به تقاضای فزاینده نقدینگی شرکت‌ها پاسخ دهد و رشد محدود نقدینگی ریالی را کنترل کند با توجه به تقویت تقاضای سفته‌بازانه در سال‌های اخیر.

ربع سکه عقب نشست

درهم امارات در ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی واقع شده است و محدوده ۱۶ هزار و ۲۵۰ تومان تا ۱۶ هزار و ۳۵۰ تومان، سقف تاریخی آن محسوب می‌شود. دلار تهران روز قبل از رسیدن به سقف تاریخی خود در انتظار عرضه ربع سکه از سوی بانک مرکزی، کاهش یافت، اما تتر در معاملات شبانه دوباره بالاتر از دلار تهران قرار گرفت. عرضه ربع سکه توسط بانک مرکزی بازار ارز و طلا را در روز قبل منفی کرد، اما قیمت ربع سکه نسبت به دیگر ارزها بیشتر کاهش یافت که ناشی از عرضه در مرکز مبادله بود.

منبع: اکو ایران

اخبار روز خودرو را در کار مگز دنبال نمایید

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =