5/5 - (1 امتیاز)

خودرویی ها چه بلایی بر سر بورس آوردند ؟! افزایش نمادهای منفی در بورس تهران احتمالاً به صنعت خودروسازی مرتبط است. اختلاف در عملکرد شرکت‌های خودروسازی مانند ایران خودرو و سایپا نشان‌دهنده وضعیت متنوع و متفاوتی در این صنعت است.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که خودروها ممکن است به عنوان یکی از عوامل اصلی افزایش نمادهای منفی در بورس تهران در نظر گرفته شوند. پس از دو روز مثبت برای شاخص کل بورس تهران، در اولین روز آبان ماه، شاخص‌ها با کاهش مواجه شدند. امروز، فروشندگان با نیروی بالا از ابتدای معاملات فعالیت کردند و شاخص‌های بورس به رنگ قرمز درآمدند. در شش ماه منتهی به شهریور ۱۴۰۲، شرکت ایران خودرو تقریباً ۱۱۲ میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشت، که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افزایش ۱۴۲ درصدی همراه بود. این رشد باعث کاهش خالص زیان به مقدار ۲۲.۴ هزار میلیارد تومان شد.

همچنین، شرکت سایپا نیز در شش ماهه تابستان ۱۴۰۲ تقریباً ۳۷ هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشت که در نهایت زیان ناخالص حدود ۴۷۰۰ میلیارد تومان را نمایان ساخت. این در حالی بود که سایپا در شش ماهه نخست سال گذشته به سود ناخالص حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان دست یافته بود.

خودرویی ها عامل ریزش بورس هستند!

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه بیان کرد:

بورس تهران در اولین روز آبان ماه در حالی منفی شد که انتظار می‌رفت با توجه به انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها، روند مثبتی را شاهد باشیم.

او ادامه داد:

خودرویی‌ها را شاید بتوان یکی از اصلی‌ترین متهمان روز منفی بورس تهران دانست.

وی افزود:

با توجه به حجم بالای گزارش‌ها، انتظار می‌رود اثر این گزارش‌ها به تدریج در روزهای آتی در بازار دیده شود. ناظران انتظارات مثبتی نسبت به گزارش‌های مالی دارند. از این رو، در صورت تحقق این انتظارات، می‌توانیم شاهد رشد قیمت‌ها باشیم.

گلستانی تصریح کرد:

با توجه به حجم بالای گزارش‌ها، انتظار می‌رود اثر این گزارش‌ها به تدریج در روزهای آتی در بازار دیده شود. ناظران انتظارات مثبتی نسبت به گزارش‌های مالی دارند. از این رو، در صورت تحقق این انتظارات، می‌توانیم شاهد رشد قیمت‌ها باشیم.

سرخ پوشی شاخص های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز دوشنبه، شاخص کل بورس، ۱۰ هزار و ۳۱۹ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۲۱ هزار و ۸۹۳ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۵۱ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۴ هزار و ۲۴۹ واحدی در رقم ۶۸۵ هزار و ۸۹۸ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۶۲ صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت ۱۶۴ واحدی به رقم ۲۴ هزار و ۸۶۶ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با نزول هزار و ۳۱۹ واحد به سطح ۱۲۲ هزار و ۱۶۶ واحد رسید.

 

افزایش خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پنجمین روز متوالی منفی شد و ۳۸۲ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به دیروز بیش از ۵ برابر بیشتر شده است.

امروز نماد ونوین (بانک اقتصاد نوین)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و سپید (سپید ماکیان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در میان گروه‌ها نیز، گروه‌های پالایشی، فلزات اساسی و خودرویی‌ها بیشترین خروج سرمایه حقیقی را ثبت کردند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای حفاری (حفاری شمال)، وبملت (بانک ملت) و زملارد (کشاورزی و دامپروری ملارد شیر) تعلق داشت.

 

مطلب پیشنهادی : مشخصات فنی و بررسی تویوتا لندکروز 2022 

 

رشد ۷ درصدی ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۲۸ هزار و ۸۴۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۲۲ هزار و ۴۱۹ میلیارد تومان بود که ۹۷ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۷ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۳ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان رسید.

 

افزایش ارزش صف های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت ۱۷۳ نماد و تعداد نمادهای منفی ۶۱۲ نماد بوده است. حدود از ۷۷ درصد نماد ها قرمز بودند.

در معاملات دوشنبه، ۳۹ نماد صف خرید داشتند و ۸۴ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۹۶ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۱۰۰ درصدی به ۳۴۹ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۳.۵ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۷.۵ میلیون رسید.

 

منبع : farsnews.ir

دسته اول ترین خبر ها در اخبار خودرو کار مگز

 

مطلب پیشنهادی : شورولت کوروت ۲۰۲۳

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 20 =