به این مطلب امتیاز دهید

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که وضعیت بازار خودرو در حال رکود است و زمان واردات خودرو رسیده.

رحیمی گفت:

اکنون تمام مصوبات و قوانین برای واردات خودروی نو و دست‌دوم با استاندارد یورو ۵ فراهم است و هیچ مانعی برای واردات وجود ندارد. چراکه با وجود رکود اما قیمت خودرو در بازار بسیار بالا و غیرقابل توجیه است.

بهزاد رحیمی که عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌باشد، درباره وضعیت بازار خودرو نظرات خود را اعلام کرد. وی گفت:

مدتی است بازار خودرو به حالت رکود رسیده است و علت اصلی ناتوانی مردم در خرید است. قدرت خرید مردم به‌واسطه کاهش ارزش پول ملی و قدرت گرفتن دلار کاهش یافته است.

بهزاد رحیمی

او ادامه داد :

هرچند مدتی تعدادی از مردم به سمت خرید و فروش خودرو رفتند اما نوسانات شدید و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها و رفتار دلالان موجب شد که حباب قیمتی این محصول غیرواقعی بزرگ شود.

او افزود :

اکنون اما به‌دلیل تداوم این وضعیت، ثباتی در رفتار خریداران واقعی ایجاد شده و تقریبا می‌توان گفت که نوسانات به حداقل رسیده است و اکنون زمان وارد شدن خودروهای خارجی به بازار است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس، با تأکید بر عدم وجود موانعی برای واردات خودرو، ادامه می دهد :

اکنون تمام مصوبات و قوانین برای واردات خودروی نو و دست‌دوم با استاندارد یورو ۵ فراهم است و هیچ مانعی برای واردات وجود ندارد. چرا که با وجود رکود اما قیمت خودرو در بازار بسیار بالا و غیرقابل توجیه است.

و افزود :

 طبق آخرین خبری که از سازمان توسعه تجارت منتشر شده است ۵ هزار خودروی خارجی در گمرکات منتظر ترخیص است. هرچند مجلس در سالی که گذشت مجوز واردات را به دولت داده است.

رحیمی همچنین به خصوص مقدار مشخص شده برای واردات خودرو در بودجه، بیان کرد:

طبق برنامه دولت و لایحه بودجه ۱۴۰۲ هدف گذاری برای واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۰۰ هزار دستگاه است. علاوه بر مازاد ۱۰۰ هزار خودرویی که بنا بود در سال ۱۴۰۱ وارد شود و هنوز مراحل آن در حال انجام است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس، در پایان توضیح داد که به گفته وزارت صنعت، معدن و تجارت، دلیل عدم اجرای قانون واردات خودروها نبود کمبود ارز، بلکه تلاش‌هایی برای تأمین ارز با منشأ معین از دلایل اصلی این موضوع بوده است. هرچند در این زمینه، مجلس نیز وظیفه‌ها و مسئولیت‌های بانک مرکزی را تعیین و موانع احتمالی را از راه برداشته است.

منبع : افکار نیوز

جدیدترین اخبار خودرو را در کارمگز دنبال کنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + پنج =