5/5 - (1 امتیاز)

سهمیه بنزین خودرو در عید نوروز چقدر خواهد بود؟! با نزدیک شدن به فصل نوروز سال ۱۴۰۳، دوباره مسأله تخصیص سهمیه نوروزی بنزین به سرعت در حال بحث و گفتگو قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز اعلام کرده است که برنامه‌هایی برای ارائه بنزین نوروزی دارند.

بنزین یکی از منابع اصلی انرژی در سراسر جهان است و قیمت آن در هر کشوری متفاوت است، به ویژه با توجه به عواملی چون تولید داخلی، واردات، فروش و تقاضا، همچنین قوانین مالیاتی و سیاسی. در بسیاری از کشورها، دولت یا سازمان‌های دولتی نظارت بر تعیین قیمت بنزین دارند و ممکن است قیمت آن بر اساس تصمیمات دولت به‌عنوان یک مبلغ ثابت مشخص شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در آخرین مصاحبه خود احتمال افزایش مصرف بنزین در ایام عید سال ۱۴۰۳ را به میزان ۱۰ تا ۱۲ درصد اعلام کرده و اظهار داشته است که همه انبارها و ذخیره‌سازی‌های کشور در وضعیت مطلوب قرار دارند و هیچ کمبودی در زمینه توزیع سوخت نوروزی وجود ندارد. در حال حاضر، میانگین مصرف روزانه بنزین در کشور به حدود ۱۱۵ میلیون لیتر می‌رسد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایشی حدود ۱۲ تا ۱۳ درصدی داشته است.

سهمیه بنزین خودروها در نوروز

با این حال، هنوز اطلاعاتی درباره اختصاص سهمیه نوروزی برای خودروها منتشر نشده است و در حال حاضر تنها مسئله‌ای که قطعی است، اختصاص ۶۰ لیتر سهمیه بنزین در ماه فروردین است که در آخرین روز سال ۱۴۰۲ در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی شارژ می‌شود. همانطور که پیشتر اشاره شد، سهمیه بنزین برای خودروهای سواری شخصی بنزینی ۶۰ لیتر، برای خودروهای سواری شخصی دوگانه‌سوز ۳۰ لیتر و برای موتورسیکلت‌ها نیز ۲۵ لیتر در ماه است و می‌توان در هر کارت سوخت، سهمیه ۹ ماه را ذخیره کرد.

به گفته مدیر سامانه هوشمند سوخت، با توجه به مدت ۹ ماهه تعیین‌شده برای ذخیره‌سازی سهمیه سوخت خودروها، اگر سقف ۹ ماهه ذخیره‌سازی برای خودروهای شخصی تکمیل شده باشد و به سقف ۵۴۰ لیتر رسیده باشد، سهمیه واریزی اضافه نخواهد شد. بنابراین، مالک هر خودرو تنها می‌تواند سهمیه ۹ ماه گذشته را (۵۴۰ لیتر برای خودروهای سواری و ۲۲۵ لیتر برای موتورسیکلت‌ها) در کارت سوخت شخصی خود ذخیره کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

جدیدترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 14 =