1403-03-22 23:49
Search
Close this search box.
به این مطلب امتیاز دهید

آیا شماره گذاری خودورهای وارداتی متوقف شده است؟ تعدادی از خودروها نیز فرآیند ترخیص تا شماره‌گذاری (پلاک شدن) را طی کرده‌اند، اما هنوز به خریداران خود تحویل داده نشده‌اند.

به گزارش گمرک، تا کنون بیش از 4300 خودرو به کشور وارد شده ولی از این تعداد، تنها تعداد کمی از آن‌ها شماره‌گذاری و به مشتریان تحویل داده شده‌اند. به نظر می‌رسد که فرآیند شماره‌گذاری و تحویل خودروهای وارداتی به مشتریان تا حدودی متوقف شده است.

آمار جدید گمرک ایران نشان می‌دهد که تعداد 4386 دستگاه خودرو سواری با ارزش 86 میلیون و 478 هزار دلار در 9 ماه اخیر به کشور وارد شده‌اند. این در حالی است که در همین دوره زمانی سال گذشته، تنها 247 دستگاه خودرو با ارزش 7 میلیون و 513 هزار دلار وارد شده بود.

با وجود این آمار، سوالی که مطرح می‌شود این است که تاکنون چه تعداد از خودروهای وارد شده فرآیند پلاک‌گذاری را طی کرده‌اند و به مشتریان تحویل داده شده‌اند؟ برای پاسخ به این سوال، لازم است به بررسی جزئیات فرآیند “ترخیص تا شماره‌گذاری (پلاک)” خودروهای وارداتی بپردازیم.

سه مرحله مهم ترخیص تا شماره گذاری خودرو‌های وارداتی چیست؟

در زمینه ترخیص خودرو، سه مرحله اصلی و حیاتی وجود دارد که به ترتیب شامل موارد زیر است:

۱- فرایند تخصیص ارز برای واردات خودرو: تحلیل‌ها نشان می‌دهد که ارز مورد نیاز برای واردات خودرو از طریق ارزی تأمین می‌شود که از صادرات اشخاص (ارز صادراتی خود و دیگران) به دست می‌آید. در این فرآیند، تخصیص ارز، تأمین مبادله ارز و دریافت گواهی ثبت آماری بانک مرکزی (کد ساتا) عمدتاً زمان‌بر است و معمولاً بین ۳ تا ۴ ماه به طول می‌انجامد.

ادامه مطلب
خبر شیرین برای خریداران ، از یکشنبه فروش فوق العاده این خودرو آغاز میشود !

به عبارت دیگر، در راستای ترخیص خودروها، تنها شرکت‌هایی که حداقل ۳ تا ۶ ماه پیش نمایندگی واردات خود را ثبت کرده‌اند، مجوز کد ساتا را دریافت کرده و می‌توانند فرآیند ترخیص از گمرک را به پایان برسانند. به عبارت دیگر، شرکت‌های جدیدی که قصد واردات دارند، باید این پروسه ۶ ماهه را طی کنند.

۲- مدارک مورد نیاز برای ترخیص: یک نکته دیگر در رابطه با ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک، اخذ مجوزهای استاندارد ۸۵ گانه مرتبط با خودرو است. با اعلام برخی مشکلات در زمینه رسوب خودرو در گمرکات و بنادر، معاون اول رئیس جمهور راهی ساده‌تر برای اخذ مجوزها فراهم کرده است. با همکاری سازمان ملی استاندارد، تسهیلات قابل توجهی برای استانداردهای ۸۵ گانه ارائه شده است.

به این ترتیب، نتایج نشان می‌دهد که در حال حاضر تنها خودروهایی که استاندارد آلایندگی را کسب نکرده‌اند، مجاز به ترخیص از گمرکات نمی‌شوند.

۳- مشکلات خرید خودرو توسط واردکنندگان: علاوه بر این، چالش‌ها و مشکلاتی وجود دارد که واردکنندگان در زمینه تأمین خودرو با آنها مواجه هستند. البته، لازم است که در این زمینه توضیحات بیشتری ارائه شود تا وضعیت کنونی خودروهای وارداتی به‌طور دقیق‌تر مشخص شود.

بیشتر بخوانید: تویوتا ونزا ۲۰۲۳

تاکنون معدود خودروی وارداتی پلاک و تحویل داده شده است

لطفاً توجه داشته باشید که ترجمه و بازنویسی متون درستی ممکن است برخی از اطلاعات و ادبیات اصلی متن را از دست بدهد، اما در ترجمه‌ای که زیر آمده است، تلاش شده است مفهوم کلی متن حفظ شود:

به علت اطلاعات رسمی که به گونه‌ای در افتراق ماه‌ها از واردات خودروها منتشر شده، مشخص شده است که تعداد پلاک‌های تحویل داده شده به خریداران در مقایسه با تعداد خودروهای ترخیص شده بسیار کم است. به عبارت دیگر، تاکنون برخی از خودروها فرآیند ترخیص و پلاک‌گذاری را طی کرده‌اند، اما هنوز به خریداران تحویل داده نشده اند. مقامات دولتی در این زمینه تاکید می‌کنند که عوامل تجاری مسئول برخی از تأخیرها در تحویل خودروهای پلاک‌شده به مشتریان هستند.

ادامه مطلب
رونمایی از ماشین پرنده جذاب ترکیه + عکس و جزئیات

لطفاً توجه داشته باشید که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید درباره خودروهایی که فرآیند ترخیص و پلاک‌گذاری را پشت سر گذاشته‌اند، اطلاعات دقیقی ارائه دهد تا میزان دقیق تعداد این خودروها مشخص شود.

منبع : khabargardoon.ir

اخبار روز خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یازده =