1403-03-29 19:32
Search
Close this search box.
5/5 - (1 امتیاز)

در ۱۴ روز گذشته، قیمت خودروها به طور میانگین ۳.۳ درصد افزایش یافته است. بیشترین رشد قیمت مربوط به خودروهای وارداتی کارکرده بوده و میانگین این رشد ۷.۱ درصد بوده است، که رکورددار افزایش قیمت در دو هفته گذشته می‌باشد.

افزایش بهای ارز و ناپایداری‌ها در منطقه از جمله علل اصلی افزایش قیمت خودروها به حساب می‌آید. در طی این دوره، خودروهای وارداتی با میانگین رشد ۷.۱ درصد، محصولات داخلی با میانگین ۲۰ میلیون تومان (معادل ۳.۳ درصد) و خودروهای مونتاژی با ۲۹ میلیون تومان (معادل ۱.۸۷ درصد) افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. برخی از محصولات وارداتی حتی به افزایش قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز رسیده‌اند.

روند افزایش قیمت خودروها از حدود یک ماه پیش با خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو آغاز شده است. اما شوک حاصل از این خروج ممکن است تاثیر آن را در مدت یک ماه به بازار خودرو انتقال ندهد. همچنین، مسئله مرتبط با مجوز فروش ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو با قیمت حاشیه بازار نیز یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت به شمار می‌آید.

گرچه توافقاتی بین خودروسازان، قطعه‌سازان و وزارت صمت برای فروش ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو به قیمت ۵ درصد کمتر از بازار انجام شده بود، اما اجرایی شدن این طرح در هفته‌های گذشته تکذیب شده و به نظر می‌رسد که هیجانات مربوط به این خبر کاهش یافته‌اند.

با توجه به ادامه روند افزایش قیمت در بازار، مشاهده می‌شود که هیجانات نهایتاً تأثیر زیادی در افزایش قیمت نداشته‌اند و وضعیت اقتصاد کلان کشور و عواملی چون تورم و تصمیمات سیاسی و اقتصادی بین‌المللی بیشتر از هر چیز دیگری بازار خودرو را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

ادامه مطلب
تارای ایرانخودرو در شیب قیمتی قرار گرفت + لیست قیمت

 

منبع : ettelaat.com

جدیدترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 7 =