5/5 - (1 امتیاز)

جریان طرح فروش ۸ محصول ایران خودرو چیست؟ – با توجه به تولید و قیمت‌گذاری اخیر ۸ مدل خودرو تازه در ایران‌خودرو، و نیز نیاز به توزیع این خودروها به تنها شکل یکپارچه، در دوره بعدی توزیع به اساس قوانین سیستم یکپارچه، تمامی این ۸ محصول ارائه داده خواهند شد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکنون چندین مرحله سیستم نوبت‌دهی برای توزیع یکپارچه خودرو را پیاده‌سازی کرده است. در دو دوره اول این برنامه، که یک‌بار در فروردین ۱۴۰۱ و مجدداً در اردیبهشت امسال برگزار شد، تقریباً تمامی تولیدکنندگان خودرو، از جمله شرکت‌های بزرگی مانند سایپا و ایران‌خودرو، خودروهای خود را به متقاضیان عرضه کردند و متقاضیان نیز بر اساس سیستم نوبت‌دهی، در نوبت تحویل خودرو قرار گرفتند.

در دوره دوم توزیع خودروها از طریق سیستم یکپارچه، تنها ۳ درصد از متقاضیان توانستند خودروی مورد نظر را تحویل بگیرند. پس از این موقعیت، مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه خودرو، اظهار داشت:

سامانه یکپارچه خودرو در شهریور ماه در قالب «طرح جایگزینی» برای ۳ درصدی که در مرحله دوم ثبت نام، خودرویی به آنها تخصیص داده نشده باز می‌شود.

مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودرو افزود:

با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و همچنین محصولات جدید، در شهریور ماه برای ۳ درصد باقیمانده (افراد متقاضیان مرحله دوم) که خودرویی به آنها تخصیص داده نشده، ضمن حفظ اولویت امکان انتخاب خودروی جدید برای آنها فراهم می‌شود.

بنابراین، در تاریخ ۷ شهریور ماه، سامانه یکپارچه خودرو برای این گروه از متقاضیان باز شد. اما در عوض از طرح “محصولات جدید” و “ظرفیت جذب نشده تولیدکنندگان خودرو” که برای بازگشایی در ماه شهریور مطرح شده بود، وعده داده شده بود. این وعده به تحقق نرسید و سامانه با معرفی دو مونتاژکار و ارائه چندین مدل خودروی میلیاردی باز شد. این مونتاژکاران خودروها را در آن زمان از طریق نمایندگی‌های خود به صورت فوری و با فروش سه‌ماهه به مشتریان عرضه می‌کردند و هنوز هم این کار را ادامه می‌دهند.

علاوه بر این، مرحله سوم عرضه خودروها در سامانه یکپارچه در تاریخ ۲۴ مهر ماه آغاز شد. در این دوره، تنها چهار مونتاژکار (شامل ایلیا، کرمان موتور، سانیار موتور و موتور پارسیان) حضور داشتند و خودروهای میلیاردی را عرضه می‌کردند. در اعلان سامانه یکپارچه عرضه خودرو نیز ذکر شد که این عرضه از تولید و ظرفیت‌های اضافی خودروسازان برای ثبت‌نام‌کنندگان مرحله اول و دوم و همچنین افرادی که تا کنون در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند، بهره‌برداری می‌کند. این عرضه محدود بود و متقاضیان خرید خودرو ماه‌ها منتظر بازگشایی خودروسازان بزرگ داخلی بودند.

در تاریخ ۲۶ مهرماه، رقابت قیمت ۸ خودرو از محصولات ایران خودرو اعلام شد. این ۸ خودرو توسط شورای رقابت تایید شدند. به گفته سپهر دادجوی توکلی، مدیرکل روابط عمومی مرکز ملی رقابت، این ۸ خودرو به عنوان خودروهای جدید توسط معاونت حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید شده‌اند و بنابراین شورای رقابت به قیمت‌گذاری آنها پرداخت.

از جمله این ۸ خودرو می‌توان به مدل‌های زیر اشاره کرد: دنا پلاس دستی با موتور EF۷P و گیربکس MT۶، دنا پلاس توربو اتوماتیک آبشنال، سورن پلاس با موتور P۷CU، پژو ۲۰۷ دستی با سقف شیشه‌ای ارتقا یافته، پژو ۲۰۷ اتوماتیک با سقف شیشه‌ای ارتقا یافته، رانا پلاس ارتقا یافته، تارا دستی P۱V با گیربکس MT۶ و تارا اتوماتیک V۴LX اشاره کرد.

 

 

بنابراین، با توجه به اعلامی که پیشتر توسط مدیر سامانه یکپارچه داده شده بود – که محصولات جدید خودروسازان به زودی در سامانه یکپارچه عرضه خواهند شد – و همچنین به دلیل تولید ۸ مدل جدید توسط ایران خودرو، که معاونت حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت این مدل‌ها را به عنوان محصولات جدید تصویب کرده و اعلام کرده است که با همت سازمان حمایت و شورای رقابت قیمت‌گذاری شده‌اند، بنابراین باید در دوره بعدی عرضه سامانه یکپارچه، هر یک از این ۸ مدل جدید را با هر عنوانی که مشتریان و طرفداران خودروها، که مدت‌هاست منتظر عرضه این محصولات از سوی خودروسازان هستند، مورد توجه قرار دهیم و به آنها ارائه دهیم.

منبع: titrekootah.ir

تازه ترین اخبار خودرو در مجله خودرو کار مگز

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 13 =