1403-03-22 23:49
Search
Close this search box.
5/5 - (1 امتیاز)

دلیل عدم تحویل خودروها در سامانه یکپارچه چیست؟ همیشه تأکید می‌شد که افزایش قیمت خودرو در بازار به دلیل کاهش تولید و افزایش نرخ ارز است.

اما این روزها که قیمت خودروها افزایش یافته است، در هیچ‌کدام از این عوامل تغییری ثبت نشده است. نرخ ارز در دولت سیزدهم کاهش یافته و بر خلاف پیش‌بینی‌ها، در این حوزه هیچ جهش قیمتی رخ نداده است. بر اساس آمار ارائه شده توسط وزارت صمت، تولید خودروسازان نیز افزایش یافته است، به گونه‌ای که در ۹ ماهه سال‌جاری، ۹۸۹ هزار و ۹۱۳ دستگاه انواع خودرو توسط بخش خصوصی و دولتی تولید شده است، که سهم بخش خصوصی حدود ۲۲۳ هزار و ۴۴۲ دستگاه (با رشد ۶۹ درصد) را دارد. بنابراین، در سال جاری ۱۱۲ هزار و ۳۰۱ دستگاه خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر تولید شده است.

همچنین، در این دوره زمانی ۸۳۷ هزار و ۳۴۵ دستگاه خودروی سواری توسط بخش دولتی و خصوصی تولید شده که نشان‌دهنده رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۷۶۱ هزار و ۵۰۸ دستگاه) است؛ با توجه به این آمار، وضعیت تولید بهبود یافته است.

بازی آپشن با حروف انگلیسی

سوال اصلی این است که چرا قیمت خودروها در بازار افزایش یافته است؟ در این زمینه، کارشناسان در گفت‌و‌گو با “ایران” به سه مسئله اشاره می‌کنند. نخستین موضوع مرتبط با زیاده‌خواهی تولیدکنندگان و مونتاژکنندگان خودروها است؛ این واحدها به طور مداوم در حال افزایش قیمت محصولات خود هستند. جدول قیمت‌گذاری تولیدکنندگان و مونتاژکنندگان نشان می‌دهد که با افزودن یک آپشن یا استفاده از اصطلاحات انگلیسی، قیمت خودروها به میلیون تومان افزایش یافته است.

ادامه مطلب
واکنش جنجالی مدیرعامل شرکت سایپا به کاهش آپشنهای خودروی پرفروش!

گروهی دیگر از تولیدکنندگان و مونتاژکنندگان، با ترفندهایی قیمت محصولات خود را افزایش می‌دهند. این گروه از عرضه خودروهایی که در سامانه یکپارچه عرضه شده‌اند، کاسته و شرایط را به گونه‌ای ترسیم می‌کنند که خریدار مجبور به تغییر خودروی خود شود. به عنوان مثال، افرادی که در گروه بهمن ریسپکت را ثبت‌نام کرده‌اند، حالا برای دریافت ریسپکت ۲ باید حداقل ۱۰۰ میلیون تومان واریز کنند. دلیل این تصمیم اعلام شده است که تولید ریسپکت متوقف شده و مشتری مجبور به انتخابی جدید است. همچنین، گروه سایپا با خودروی ساینا CNG اقداماتی انجام داده است که مشتریان را محدود کرده و به آن‌ها پیشنهاد شده که به جای ساینا CNG، ساینا اسDA را بخرند.

در ضمن، شرکت ایران‌خودرو نیز در فراخوانی به مشتریانی که خرید رانا پلاس را در سامانه یکپارچه ثبت‌نام کرده بودند، اعلام کرده است که به جای این خودرو، رانا پلاس ارتقا یافته یا پژو ۲۰۷ را با قیمت بالاتر تحویل بگیرند. به همین ترتیب، شرایط مشابهی برای مشتریان تارا V۱ نیز ارائه شده و آن‌ها به جای تارا V۱، تارا V۱ پلاس را با واریز وجه انتخابی تحویل بگیرند. این خودروها به تازگی به عنوان خودروهای جدید در شورای رقابت قیمت‌گذاری شده‌اند.

در نهایت، سوال پیش می‌آید که زمانی که تولیدکنندگان خودرو و مونتاژکنندگان فرآیند فروش و پیش‌فروش را شروع می‌کنند، آیا از موجودی قطعات و نحوه تولید خود آگاه نیستند؟

عدم عرضه مناسب

عدم عرضه مناسب خودرو، سومین عاملی است که منجر به افزایش قیمت خودروها گردیده است. به عبارت دیگر، تولید خودروها به نحو قابل قبولی صورت گرفته است، اما مقدار عرضه آنها کاهش یافته است. در این زمینه، سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در گفت‌و‌گو با “ایران” اظهار کرده است که افزایش قیمت محصولات پژو در بازار خودرو ناشی از نقص عرضه است. او تأکید داشته که اگر عرضه خودروها به توافق با مشتریان انجام شود، افزایش قیمت در بازار رخ نخواهد داد. هرچند، در تماس تلفنی با نمایندگان خودروساز، ادعا شده است که هیچ احتکار یا توقف عامدانه‌ای برای افزایش قیمت تجاری سازی رد شده است، اما شایعات حاکی از این است که خودروساز برای افزایش قیمت محصولات خود، از عرضه مناسب خودرو امتناع می‌ورزد.

ادامه مطلب
خبر مهم ! چه خودروهایی سهمیه سوخت شان افزایش میابد؟

رفاقت شورای رقابت با خودروسازان

در روز دهم اردیبهشت ماه از سال جاری، نمایندگان مجلس با رای اکثریت، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، فاطمی امین را به استیضاح کشیدند و او را متهم به افزایش گرانی در بازار خودرو نامیدند. آنها اعلام کردند که سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت کارآمد نبوده و مسئولیت افزایش قیمت خودروها را به این وزارت انتقال دادند. به عنوان پاسخ به این اتهامات، نمایندگان بیان کردند که از زمان تصدی فاطمی امین به سمت وزیری، قیمت خودروها به جرأت کاهش یافته و این کاهش تا ده روز گذشته ادامه داشته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت، عباس علی آبادی نیز، تصریح کرد که سیاست‌های گذشته را ادامه داده و با تنظیم عرضه و تقاضا، قصد دارد بازار خودرو را به سمت آرامش هدایت کند. اما به نظر می‌رسد که تولیدکنندگان خودرو با اقدامات سریع‌تر و مصممانه، به دنبال افزایش قیمت خودروها هستند و با کاهش عرضه، قصد دارند شورای رقابت را تحت فشار قرار داده و مجوز گرانی محصولات خود را به دست آورند. علاقه‌مند کننده است که توجه کند که برخی از نمایندگان مجلس در برنامه‌ها و مراسمات مرتبط با خودروسازان و مونتاژکاران حضور یافته و حمایت خود را به آنها اعلام می‌کنند. این حمایت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که مردم از عملکرد تولیدکنندگان خودرو شکایت‌های شدیدی دارند.

بی‌تأثیری جرایم تعزیراتی

سازندگان و تجمیع‌کنندگان خودرو، با بهانه‌های تأخیر در تحویل، رعایت استانداردهای ۸۵ گانه و کمبود قطعات، خودروهای ثبت‌نامی در سامانه یکپارچه خودرو را به مردم تحویل نمی‌دهند.

خودروهای پیشنهادی توسط سازندگان، قیمت بالاتری نسبت به خودروهایی که مشتریان تقاضا کرده‌اند، دارند. این موضوع باعث شده است که متقاضیانی که ماه‌ها منتظر خرید خودرو در صف سامانه یکپارچه بوده‌اند و برای خودروی قبلی وجه پس‌انداز کرده‌اند، با افزایش قیمت جدید، نتوانند خودروی مورد نظر را تهیه کنند. از آنجا که اطلاع‌رسانی از سوی خودروسازان در مورد زمان تحویل خودرو به مشتریانی که پیشاپیش ثبت‌نام کرده‌اند، انجام نمی‌شود، مشتریان که ماه‌ها در نوبت خرید خودرو از طریق سامانه یکپارچه بوده‌اند، هم از نظر مالی قادر به تهیه خودروی پیشنهادی نیستند و هم اطلاعی از زمان تحویل خودرو ندارند.

ادامه مطلب
خودرو فیدلیتی به شدت گران شد ! + جدول قیمت روز

تاکنون، خودروسازان به جریمه ۷۵۰۰ میلیارد تومانی به دلیل گرانفروشی محکوم شده‌اند. پس از محکومیت شرکت بهمن موتور به گرانفروشی و تعهد به پرداخت بیش از ۵ هزار میلیارد تومان خسارت، دو شرکت مدیران خودرو و کرمان موتور نیز به پرداخت بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و بازپرداخت اضافه دریافتی از مشتریان محکوم شده‌اند. این نشان می‌دهد که سه مونتاژکننده خودرو از مردم به نفع خود سوءاستفاده کرده‌اند و حالا باید تلاش کنند تا رضایت مشتریان خود را به دست آورند.

در شرایط فعلی، به نظر می‌رسد که سیاستگذاران و نهادهای نظارتی باید به دقت بیشتری قیمت‌های ارائه شده توسط خودروسازان و تجمیع‌کنندگان را نظارت کرده و از افزایش گرانفروشی جلوگیری کنند، تا پرونده‌های حقوقی خودروسازان در دادگاه‌ها سنگین‌تر نشود.

منبع : ایسکانیوز

اخبار روز خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سه =