1403-03-29 02:20
Search
Close this search box.
5/5 - (2 امتیاز)

مالیات نقل و انتقال خودروی صفر در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

مالیات نقل و انتقال ماشین صفر به عهده کیست؟ در این مطلب به بررسی مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر پرداخته‌ایم.

مالیات نقل و انتقال خودروی صفر به عهده فروشنده است و برای مدل‌های داخلی که امسال وارد بازار می‌شوند، مبلغی بین دو تا کمتر از شش میلیون تومان خواهد بود. مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر داخلی معادل یک درصد ارزش خودرو محاسبه می‌شود، اما مبلغی که سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان قیمت روز تعیین می‌کند، کمتر از نرخ‌های اعلامی در بازار آزاد است.

به عنوان مثال، مالیات نقل‌وانتقال خودرویی مانند دنا پلاس اتوماتیک آپشنال، که گران‌ترین سواری داخلی است و تا مرز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هم به فروش می‌رسد، به‌جای ۱۲ میلیون تومان، کمتر از شش میلیون تومان خواهد بود. این مبلغ برای ارزان‌ترین سواری‌ها به حدود دو میلیون تومان می‌رسد. مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر مانند مدل‌های دست‌دوم به عهده فروشنده است و تا زمانی که این مالیات پرداخت نشود، اجازه تعویض پلاک صادر نمی‌شود.

چرا مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر دریافت می‌شود؟

مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر با سایر معاملات روزانه تفاوتی ندارد. دولت از هر نوع خرید و فروش مالیات می‌گیرد و معامله خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. مالیات خرید و فروش خودرو یکی از منابع اصلی تأمین بودجه هر کشوری است و همواره وجود داشته است.

ادامه مطلب
دلیل فروش 3 برابری خودروهای مونتاژی از زبان کارشناس صنعت خودرو

مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر که از کارخانه تحویل حواله‌داران می‌شود، بر عهده کارخانه است. اما هنگام انتقال ثانویه سند و فروش خودرو در بازار آزاد، به دلیل معامله جدید، مالیات نقل‌وانتقال دوباره مطرح می‌شود و باید پرداخت شود.

زمان پرداخت مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر

مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر شرایطی مشابه مدل‌های کارکرده دارد. براساس ابلاغیه سازمان امور مالیاتی، فروشندگان وسایل نقلیه باید قبل از انتقال سند و تعویض پلاک، تکلیف مالیات فروش خودرو را مشخص کنند. این قانون از اولین روز فروردین ۱۴۰۱ اجرا شده است. بنابراین، مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر اجباری است و در صورت عدم پرداخت، انتقال و تعویض پلاک انجام نمی‌شود.

نحوه محاسبه مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر

مالیات نقل‌وانتقال خودرو از فرمول پیچیده‌ای پیروی نمی‌کند. مانند محاسبه بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه، عوامل مختلفی در تعیین مبلغ نهایی تأثیرگذار هستند. به عنوان مثال، مالیات معامله خودرو برای همه ماشین‌ها یکسان نیست و هرچقدر مدل خودرو جدیدتر باشد، مالیات نقل‌وانتقال بیشتر می‌شود. همچنین، نوع خودرو نیز در تعیین مبلغ مالیات مؤثر است و نرخ جابجایی مدل‌های اقتصادی داخلی و محصولات وارداتی تفاوت دارد.

مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر داخلی که امسال وارد بازار می‌شود، از دو میلیون و ۱۳۵ هزار تومان شروع می‌شود. هرچقدر خودرو مدل بالاتر و دارای آپشن‌های بیشتری باشد، مبلغ مالیات نیز افزایش می‌یابد. به همین ترتیب، مالیات خودروهای قدیمی کمتر است و با گذشت زمان از تاریخ تولید، مبلغ مالیات نیز کاهش می‌یابد.

مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر معادل یک درصد ارزش آن خودرو است، اما قیمتی که سازمان امور مالیاتی برای هر خودرویی تعیین می‌کند، کمتر از قیمت‌های بازار آزاد است.

ادامه مطلب
قیمت انواع خودروهای وارداتی امروز ۸ آذر ماه + جدول قیمت

نمونه هایی از مالیات نقل وانتقال خودروهای صفر

مالیات نقل‌وانتقال خودروی صفر داخلی معادل یک درصد ارزش آن محاسبه می‌شود، اما مبلغی که سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان قیمت روز تعیین کرده، کمتر از نرخ‌های بازار آزاد است. برای مثال، مالیات نقل‌وانتقال خودرویی مانند پژو ۲۰۶ تیپ ۳ دنده‌ای سقف‌شیشه‌ای که در بازار آزاد حدود ۶۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود، تنها دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. سازمان امور مالیاتی قیمت خودرو را ۲۲۰ میلیون تومان در نظر می‌گیرد و یک درصد از این مبلغ مالیات است.

مالیات نقل‌وانتقال گران‌ترین خودروی داخلی، دنا پلاس اتوماتیک آپشنال، کمتر از شش میلیون تومان است. سازمان امور مالیاتی ارزش این خودرو را ۵۸۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌داند، در حالی که در بازار آزاد تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود. فروشنده چنین خودرویی باید پنج میلیون و ۸۹۳ هزار تومان مالیات نقل‌وانتقال پرداخت کند.

مدل مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر
پژو ۲۰۶ تیپ۳ دنده‌ای سقف‌شیشه‌ای دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
پژو ۲۰۷ دنده‌ای دو میلیون و ۸۲۰ هزار تومان
انواع پژو پارس با موتور XU۷p دو میلیون و ۵۴۰ هزار تومان
سورن پلاس دوگانه‌سوز با موتور EF۷ سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان
رانا پلاس دو میلیون و ۷۷۷ هزار تومان
دنا پلاس توربو اتومات آپشنال پنج میلیون و ۸۹۳ هزار تومان
تارا V۴ پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
ساینا S دنده‌ای دو میلیون و ۱۶۲ هزار تومان
کوییک دنده‌ای ساده دو میلیون و ۱۳۵ هزار تومان
شاهین G اتوماتیک پنج میلیون و ۴۶۰ هزار تومان

منبع : فرارو

ادامه مطلب
با کمتر از یک میلیارد آزرا بخرید ! + لیست قیمت

“جدیدترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید ” 

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + بیست =