به این مطلب امتیاز دهید

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ تا کنون نشان می‌دهد که هزینه های تمام شده برای تولید محصولات این دو شرکت بیشتر از درآمد حاصل از فروش محصولات آن‌ها بوده است.

در سال ۹۷، مجموع فروش شرکت ایران‌خودرو به مبلغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌رسید، اما هزینه‌های تمام شده برای تولید محصولات این شرکت بیش از ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود.

در سال ۹۸، مجموع فروش ایران‌خودرو به مبلغ ۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت، اما هزینه‌های تمام شده تولید محصولات این شرکت بیش از ۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود.

این روند در سال ۹۹ نیز ادامه یافت و ایران‌خودرو بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان از خودروها فروخت، اما هزینه‌های تمام شده تولیدات بیش از ۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود.

در سال ۱۴۰۰، مجموع فروش ایران‌خودرو به نزدیکی ۱۱۰ هزار میلیارد تومان رسید، اما هزینه‌های تمام شده تولیدات بیش از ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بود.

در سال ۱۴۰۱، مبلغ فروش ایران‌خودرو به بیش از ۱۸۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافت، اما بهای تمام شده تولیدات بیش از ۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود.

حالا در فصل بهار امسال، مبلغ فروش ایران‌خودرو بیش از ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، اما هزینه‌های تمام شده تولید محصولات به ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

سالمبلغ بهای تمام شدهمبلغ فروشزیان خام
۱۳۹۷۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۳ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان
۱۳۹۸۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان
۱۳۹۹۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان۶۷ هزار میلیارد تومان۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۰۱۱۵ هزار میلیارد تومان۱۱۰ هزار میلیارد تومان۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۱۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان۱۸۸ هزار میلیارد تومان۲۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان
فصل بهار ۱۴۰۲۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان

وضعیت شرکت سایپا

وضعیت مالی شرکت سایپا نیز از ایران خودرو بهبود یافته است. بررسی صورت‌های مالی تلفیقی این شرکت نشان می‌دهد که در سال ۹۷، مبلغ فروش محصولات سایپا به ارزش هشت هزار و چهارصد میلیارد تومان بوده است، در حالی که مبلغ بهای تمام شده محصولات این شرکت بیش از ده هزار و چهارصد میلیارد تومان بوده است.

در سال ۹۸، مبلغ فروش سایپا به بیش از سیزده هزار و پانصد میلیارد تومان افزایش یافته و در مقابل آن، مبلغ بهای تمام شده تولید محصولات بالای سیزده هزار و سیصد میلیارد تومان بوده است، که نشان می‌دهد سایپا در این سال سود فروش داشته است.

همچنین در سال ۹۹، این شرکت معادل هفده هزار و ششصد میلیارد تومان خودرو فروخته و بیش از نوزده هزار و یکصد میلیارد تومان را به عنوان بهای تمام شده محصولاتش هزینه کرده است.

در سال ۱۴۰۰، سایپا مبلغی بالغ بر چهل و چهار هزار و صد میلیارد تومان از فروش خود ثبت کرده و همچنین بهای تمام شده تولیدش بیش از چهل و هفت هزار و پانصد میلیارد تومان بوده است.

در سال ۱۴۰۱، سایپا بیش از شصت هزار و یکصد میلیارد تومان خودرو فروخته، اما بهای تمام شده تولید آن بیش از شصت و نه هزار میلیارد تومان بوده است.

در فصل بهار امسال نیز، مبلغ فروش این شرکت بیش از شانزده هزار و هشتصد میلیارد تومان بوده و حدود هفده هزار و نهصد میلیارد تومان به عنوان بهای تمام شده تولید صرف شده است.

سالمبلغ بهای تمام شدهمبلغ فروشزیان خام
۱۳۹۷۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۲ هزار میلیارد تومان
۱۳۹۸۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
۱۳۹۹۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانیک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۰۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان۴۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۱۶۹ هزار میلیارد تومان۶۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان
فصل بهار ۱۴۰۲۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانیک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان

 

منبع : tazenews.com

دسته اول ترین اخبار خودرو را در carsmagz دنبال کنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =