به این مطلب امتیاز دهید

واردات خودرو توسط ارز ایرانیان خارج از کشور و فعالان اقتصادی ! – اگرچه ابتدا تایید و سپس تکذیب شده است که واردات خودرو با استفاده از ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی راه اندازی می‌شود، اما این موضوع ممکن است نمایانگر افزایش تصمیم و تلاش دولت برای تسریع در فرآیند واردات خودرو باشد. در یک گزارش پنج‌شنبه گذشته، پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، خبر داد که دولت در حال بررسی تصمیماتی است که به واردات خودرو یا قطعات آن با استفاده از ارز حاصل از صادرات منجر می‌شود.

وی اظهار کرد :

او گفته بود که «اکنون تمامی صادرکنندگان می‌توانند ارز را به واردات خودرو خود یا دیگران اختصاص دهند. دولت در کمیته ارزی تصمیم‌های خیلی خوبی گرفته و زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی، صنایع دستی و دانش بنیان، خدمات فنی، مهندسی و صنایع خلاق را به نحوی فراهم کرده که دغدغه فعالان اقتصادی رفع می‌شود.»

مطلب پیشنهادی کار مگز : بنز جی کلاس ۲۰۲۳

 

اما همان روز، این موضوع با تکذیب بانک مرکزی مواجه شد. بانک مرکزی ادعای واردات خودرو یا قطعات آن با استفاده از ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی را رد کرده است.

از ابتدا که مسئله واردات خودرو مطرح شد، روشن بود که با توجه به تحریم‌های کشور، کمبود ارز و مشکلات مرتبط با انتقال پول به خارج از کشور، چالش اصلی در این زمینه خواهد بود. کارشناسان صنعت خودرو همیشه به این موضوع توجه داشتند، اما تا آن زمان، این مسئله کمتر از دولتمردان مطرح می‌شد تا اینکه در نهایت، گفت‌وگوها درباره کمبود ارز و راهکارهای حل آن از طرف دولت و مجلس آغاز شد. اواخر ماه مرداد، علی‌آبادی، وزیر صنعت اعلام کرد که تنها نگرانی واردات خودرو تأمین ارز است و اکنون شایعات در مورد تخصیص ارز به واردات خودرو از طرف مجلس به گوش می‌رسد.

در همین راستا، عزت‌الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت:

اگر ارز در اختیار مردم و ارز با منشا خارجی وارد این معرکه شود خیلی از مسائل حل می‌شود.

اکبری تالارپشتی ادامه داد:

ارز در اختیار مردم در جریان نیست که بخواهد در بازار ارز التهاب ایجاد کند و از طرفی واردکردن خودرو با این ارزها آرامش ایجاد می‌کند. کار اساسی، واردات خودرو با استفاده از ارز ایرانیان خارج از کشور و فعالان اقتصادی است، آنها آمادگی واردات خودرو را دارند، دولت باید وارد مذاکره با آنها شده کیفیت اجرایی‌اش را بحث و کار را تمام کند.

او گفت :

قانون واردات خودرو باید اجرا شود، این که از یک طرف بگوییم ارز نداریم و از طرف دیگر ثبت سفارش خودرو انجام دهیم، در تناقض است و در اجرای قانون مشکل ایجاد می‌کند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود:

راه‌های فراوانی برای این که چگونه از ارز با منشا خارجی استفاده شود وجود دارد. دولت باید راه را باز کند، شایسته نیست کشوری که نفت، گاز و پتروشیمی دارد بگوید من ارز ندارم و همه چیز را بلاتکلیف نگه دارد.

منبع : eghtesadonline.com

دسته اول ترین اخبار خودرو در carsmagz

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 16 =