1403-03-21 14:15
Search
Close this search box.
4/5 - (1 امتیاز)

بابک صدرایی، کارشناس بازار خودرو، درباره پیشبینی وضعیت بازار خودرو اعتقاد دارد که در حال حاضر بازار خودرو در وضعیت آرامی قرار دارد و این اوضاع فرصت خوبی برای افرادی است که به دنبال خرید خودرو هستند. در گفت‌وگو با صدرایی، او در مورد وضعیت بازار خودرو تا پایان سال جاری و همچنین پیش‌بینی قیمت خودرو ها در سال ۱۴۰۳ نظرات خود را ارائه کرده است.

بخریم یا نخریم؟

بابک صدرایی، کارشناس بازار خودرو، اعتقاد دارد که در حال حاضر بازار خودرو در وضعیت آرامی قرار دارد و این اوضاع فرصت خوبی برای افرادی است که به دنبال خرید خودرو هستند. در گفت‌وگو با صدرایی، او در مورد وضعیت بازار خودرو تا پایان سال جاری و همچنین پیش‌بینی قیمت خودروها در سال ۱۴۰۳ نظرات خود را ارائه کرده است.

عوامل مؤثر بر روند قیمت خودرو

صدرایی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت خودروها در حال افزایش است؟، اظهار کرد:

برای بررسی بازار خودرو و بحث درباره آینده آن، ابتدا نیاز است به عوامل کلان توجه شود. او افزود: از جمله عوامل مؤثر بر بازار خودرو، شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، قیمت دلار و روند نرخ تورم به عنوان موارد مهمی مطرح می‌شوند. تمامی این عوامل به یک نحوی در تعیین قیمت خودروها تأثیر گذار هستند.

رکود بازار خودرو تا پایان امسال؟

صدرایی، با توجه به پیش‌بینی روند بازار خودرو تا پایان امسال، اشاره کرد که در حال حاضر بازار خودرو به نوسانات گذشته دچار نشده و در وضعیت رکودی قرار دارد. به نظر می‌رسد که این شرایط تا پایان سال ادامه یابد، به این معنا که تغییرات چشمگیری در بازار پیش نخواهد آمد. او ادامه داد:

یکی از عوامل مؤثر در تحول بازار خودرو و تأثیر گذار بر قیمت خودروها، واردات می‌باشد، به این معنا که تعداد زیادی خودروی خارجی وارد کشور شود.

وارداتی‌ها روی قیمت چه خودرو‌هایی اثر دارند؟

بابک صدرایی در پاسخ به این پرسش که واردات خودرو چگونه باعث کاهش قیمت خودرو‌ها در بازار خواهد شد؟ ابتدا توضیح داد:

البته به‌نظر من با توجه به روند موجود و مسائل و حواشی پشت پرده واردات خودرو بعید است امسال این اتفاق بیفتد. اما اگر تعدادی خودرو وارد شود می‌تواند روی بازار تأثیرگذار باشد.

او در عین حال گفت:

اگر به هر طریقی واردات آزاد شود و تعدادی خودرو وارد ایران شود و تحویل مشتری داده شود بیشتر روی قیمت خودرو‌های دست دوم خارجی تأثیرگذار خواهد بود.

وضع بازار خودرو‌های دست‌دوم خارجی

این کارشناس بازار خودرو ضمن انتقاد از قیمت‌های کاذب خودرو‌های خارجی دست دوم در ایران گفت:

به‌دلیل محدودیت عرضه، قیمت خودرو‌های دست دوم خارجی مدل‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ که چندان هم جدید نیستند افزایش عجیب و غریبی دارد، به‌طوری که هر جای دنیا این قیمت‌ها را می‌شنوند فکر می‌کنند دروغ می‌گویید! اما اگر واردات انجام شود شاید یک مقدار قیمت این خودرو‌ها ریزشی شود، ولی روی قیمت خودرو‌های داخلی و حتی خودرو‌های مونتاژی آنچنان تأثیر زیادی نخواهد گذاشت.

پیش‌بینی بازار خودرو در سال ۱۴۰۳

بابک صدرایی با پیش‌بینی روند قیمت خودرو در سال آینده گفت:

آنچه در شرایط فعلی قابل پیش‌بینی است این است که طبق گفته رئیس سازمان برنامه، در سال آینده تورمی حدود ۴۰درصدی را داریم. در نتیجه، به‌نظر من در گران‌شدن خودرو در سال آینده، چندان جای شک و شبهه‌ای نیست.

این کارشناس بازار خودرو توضیح داد:

به‌نظر من با توجه به تخمین‌های موجود از روند تورم و نرخ دلار در سال آینده لاجرم شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود. توجه داشته باشید قیمت‌ها در بازار خودرو تقریبا یک سال است که ثابت مانده و نوسان آن‌چنانی نداشته است بنابراین احتمال دارد در سال آینده قیمت‌ها یک مقدار بالا برود حال اینکه این یک مقدار چقدر می‌تواند باشد، به عوامل متعددی وابسته است و این عوامل در شدت و ضعف نوسان قیمت خودرو تأثیرگذار خواهد بود.

این کارشناس بازار خودرو با اشاره به تأثیر عوامل اقتصادی و نقش دولت در کنترل تورم گفت:

با وجود پیش‌بینی تورم ۴۰درصدی برای سال ۱۴۰۳، کنترل قیمت خودرو در بازار به یکسری عوامل داخلی نظیر؛ میزان تولید و برابری عرضه و تقاضا و بحث واردات خودرو بستگی دارد. به‌نظر می‌رسد اگر واردات خودرو انجام شود می‌تواند قیمت‌ها را بشکند و حداقل از رشد قیمت‌ها نسبت به تورمی که شاهدش هستیم، جلوگیری کند.

آینده بازار خودرو از دوربین تولید و واردات

بابک صدرایی توضیح داد:

اگر بخواهیم روند بازار خودرو در یک سال آینده را قضاوت کنیم، باید بگوییم که در بخش تولید تقریبا توانسته‌ایم عرضه را با تقاضا متعادل کنیم؛ یعنی الان وقتی به میزان عرضه خودرو در سامانه فروش یکپارچه خودرو نگاه می‌کنیم تقریبا در این حوزه به حد نرمالی رسیده‌ایم، اما در بخش واردات که خیلی روی آن مانور داده می‌شد تا الان هیچ اقدام جدی و مهمی صورت نگرفته است که بتواند تأثیرگذار باشد.

این کارشناس بازار خودرو با اشاره به نقش اثرگذار واردات خودرو‌های خارجی بر بازار خودرو گفت:

به‌نظر من یکی از عوامل اثرگذاری که می‌تواند قیمت خودرو را در سال آینده کنترل کند، واردات خودرو‌های خارجی است و وضع بازار به این بستگی دارد که اولا سال آینده چه میزان خودرو تولید خواهد شد؟ دوم اینکه باید دید دولت با توجه به محدودیت‌های ارزی به واردات چه تعداد خودرو مجوز خواهد داد.

صدرایی با اشاره به موانع ارزی بر سر راه تولید خودرو در ایران گفت:

اگر سال آینده موانع ارزی برطرف نشود که متأسفانه از الان زمزمه‌های آن شنیده می‌شود، ممکن است تولید پایین‌تر بیاید و باز اتفاقات سال گذشته (۱۴۰۱) رخ می‌دهد و تقاضا بالاتر برود و شاهد افزایش دوباره قیمت خودرو باشیم.

 

ادامه مطلب
ثبت نام و فروش محصول جدید ایرانخودرو آغاز شد + شرایط

منبع : اقتصاد24

به روز ترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =