به این مطلب امتیاز دهید

قابل توجه دارندگان خودروهای بدون بیمه ، کارت سوخت تان باطل می شود!!  برنامه‌ی یک به یک صدور کارت‌های سوخت و بیمه‌نامه برای خودروهای سنگین گازوئیلی به منظور پیشگیری از آسیب‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای و قاچاق سوخت، به اجرا درآمده است. به موجب ماده ۴۸ قانون بیمه اجباری خسارات ناشی از وقوع حادثه به اشخاص ثالث، واحدهای مدیریت حمل و نقل و توزیع سوخت مکلفند از صدور هرگونه کارت و تخصیص سهمیه اولیه یا تمدید آن برای وسایل نقلیه‌ای که بیمه‌نامه ندارند، خودداری نمایند. در این خصوص، سید کاظم عزیزی، معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، نظرات خود را اعلام نموده‌اند :

با محوریت ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و همکاری دستگاه‌های ذی ربط ازجمله بیمه مرکزی، فراجا و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، در گام اول اجرای این ماده قانونی، بیش از ۲۰ هزار خودرو نفت گازسوز فاقد بیمه نامه که علی رغم گذشت بیش از یک سال از تاریخ انقضاء بیمه نامه همچنان فاقد بیمه بوده اند، در تیر امسال شناسایی شدند.

مجید مشعلچی قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد :

بیمه مرکزی با همکاری ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، طرح یک‌به‌یک سازی کارت سوخت و بیمه نامه شخص ثالث را پیش می‌برند. طبق این طرح به ازای هر بیمه‌نامه شخص ثالث فعال وسیله نقلیه باید یک کارت سوخت وجود داشته باشد.

 

ابطال کارت سوخت

او اظهار داشت:

تمام خودروهای سنگین باید بیمه‌نامه شخص ثالث فعال داشته باشند. در غیر این صورت کارت سوخت این خودروها بعد از گذشت یک ماه ابطال می‌شود. در این فرآیند ستاد حمل و نقل سوخت اطلاعات مربوط به خودرو را به بیمه مرکزی ارسال می‌کند بیمه مرکزی، خودروهای فاقد بیمه‌نامه را در لیست هشدار قرار می‌دهد. ستاد حمل و نقل، یک ماه به صاحب خودرو فرصت می‌دهد تا بیمه‌نامه را ارائه دهد و اگر ندارد باید نسبت به دریافت بیمه اقدام کند. در صورتی که طی یک ماه اقدام نکرد کارت سوخت خودرو ابطال می‌شود.

مشعلچی افزود:

طرح یک به یک سازی کارت سوخت و بیمه‌نامه تاکنون در ارتباط با خودروهای سنگین گازوئیلی اجرا شده، اما در آینده خودروهای سبک هم مشمول این موضوع می‌شوند. علت اینکه این طرح ابتدا از خودروهای سنگین شروع شد این است که خطرات و صدمات ناشی از تصادفات اتوبوس و کامیون به مراتب بیش از خودروهای سبک است.

او گفت:

بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون خودرو فاقد بیمه شخص ثالث در کشور وجود دارد. در حال حاضر ۲۶ میلیون بیمه‌نامه خودروهای مختلف (وسیله نقلیه زمینی) در کشور وجود دارد؛ در حالی که تعداد خودروها ۳۸ میلیون دستگاه است. در واقع بین ۲۷ تا ۳۱ درصد خودروها فاقد بیمه‌نامه هستند که فراجا باید از تردد آن‌ها جلوگیری کند. در قانون آمده که هر نوع جابه‌جایی خودرو بدون بیمه ممنوع است.

تمام اطلاعات لازم درخصوص بیمه خودروها از طریق بیمه مرکزی در اختیار فراجا قرار گرفته است. در حال حاضر فراجا دسترسی‌های لازم به اطلاعات و بیمه‌ای خودروها دارد و بر این اساس نسخه فیزیکی بیمه‌نامه حذف شده است. اگر خودرو فاقد بیمه است باید توقیف شود. تجربه نشان داده جریمه کارساز نیست؛ چرا که در بسیاری موارد مبلغ جریمه انباشت شده بیمه طی سال‌های متوالی به مراتب بیش از جریمه‌های راهنمایی و رانندگی است.

قانونی که مینا صادقی، کارشناس حوزه بیمه، در مورد اهمیت آن توضیح داد، به صورت قانونی اجرا می‌شود. او گقت :

بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین بیمه برای وسایل نقلیه موتوری بوده و خرید آن بر اساس قانون، اجباری است. به همین دلیل، قانون برای افرادی که بیمه شخص ثالث ندارند، یا نسبت به انجام آن کوتاهی می‌کنند، وضع شده است.

او بیان کرد:

آمار راهنمایی و رانندگی نشان می‌دهد تعداد زیادی از ماشین‌های سنگین فاقد بیمه شخص ثالث هستند این در صورتی است که این وسایل اهمیت بیشتری در جابجایی دارند؛ باید پذیرفت که رانندگی با وسایل نقلیه گازوئیلی در جاده و خیابان‌های کشور، خطرات زیادی در پی دارد و در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث و بروز حادثه، جبران خسارت وارد شده، برای بیشتر افراد دشوار خواهد بود.

بیمه شخص ثالث در چنین زمان‌هایی به کمک افراد می‌آید و بخشی از بار تصادفات را کاهش می‌دهد پس داشتن بیمه نامه شخص ثالث ضروری است که باید به آن توجه داشت و این قانون بر این اساس است.

در ادامه، معاون رئیس کل بیمه مرکزی، طرح یک به یک سازی در جلوگیری از آسیب‌های حاصل از حوادث رانندگی و همچنین قاچاق سوخت را به عنوان یک اقدام مؤثر تشخیص داد و اظهار نمود:

این اتفاق از این جهت برای صنعت بیمه خوب است که ماشین‌های سنگین که خطرات زیادی دارند بیمه می‌شوند. قصد این است که اگر اتفاقی برای این خودروها افتاد بیمه‌نامه داشته باشند.

منبع : yjc.ir

تاره ترین اخبار خودرو در مجله خودرو carsmagz

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =