5/5 - (1 امتیاز)

به جای تخصیص یارانه به خودرو، یارانه بنزین را به همه مردم اختصاص دهید. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده است که مصرف روزانه بنزین در سال جاری ۸ میلیون لیتر افزایش یافته است که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. با این وجود، دولت به جای استفاده از راهکارهای قیمتی، به دنبال روش‌های غیرقیمتی برای مدیریت این وضعیت است و هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

خبرآنلاین نوشت:

سیاست‌های غیرقیمتی دولت چیست؟ احتمالاً سکوت و تماشا. با کمتر از یک سال و نیم باقی‌مانده از عمر دولت، چه نیازی به ایجاد دردسر است؟ هیچ کس با شدت مصرف انرژی در ایران موافق نیست، به‌خصوص وقتی می‌داند که طبقه ثروتمند 17 برابر بیشتر از طبقات کم‌درآمد از یارانه انرژی بهره‌مند است. اما چرا هیچ اقدام جدی در این زمینه صورت نمی‌گیرد؟ چرا همه سکوت می‌کنند و فقط نظاره‌گرند؟»

مردم آگاه هستند که مصرف بالا و قیمت پایین است، اما با افزایش قیمت‌ها مخالفند. آنها معتقدند اگر دولت قیمت بنزین را واقعی کند، سود آن به دست مردم نخواهد رسید. در حالی که اکنون از انواع گرانی‌ها خسته شده‌اند و تورم 40 درصدی سه سال اخیر به شدت فشار آورده است. تنها مواردی که هنوز گران نشده‌اند نان، بنزین و گازوئیل هستند که اندکی دلخوشی باقی گذاشته‌اند.

یکی دیگر از مشکلات این است که بهای بنزین با اشتغال بسیاری از مردم ارتباط دارد؛ بسیاری از افراد در سرویس‌های حمل‌ونقل مانند اسنپ و تپسی کار می‌کنند تا هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند. همچنین، در باور عمومی بین بنزین و تورم رابطه مستقیمی وجود دارد، هرچند که این ارتباط همیشه صحیح نیست. مردم به درستی معتقدند که افزایش قیمت‌ها توسط دولت سودی برای آنها ندارد. تجربه نشان داده که تصمیمات دولت کمتر در جهت منافع و رفاه عمومی بوده است.

حال چه باید کرد؟ چگونه می‌توان بدون آسیب به طبقات کم‌برخوردار جامعه، اصلاحات لازم را انجام داد و اعتماد مردم را جلب کرد؟ هیچ دولتی بدون اعتماد مردم و داشتن سرمایه اجتماعی مناسب نمی‌تواند گام‌های اساسی در مسیر توسعه بردارد. منابع ملی و ثروت‌های بین‌نسلی نیز برای ادامه روندهای معیوب محدودیت دارند و سکوت در این باره خدمت نیست، بلکه خیانت است.

دولت باید از تأخیر و عقب‌انداختن بحران‌ها دست بردارد و درباره راهکارهای غیرقیمتی که سال‌هاست از آنها صحبت می‌کند، روشنگری کند. یکی از این راهکارها می‌تواند تخصیص یارانه بنزین به هر فرد به جای هر خودرو باشد، تا عدالت بیشتری در توزیع یارانه انرژی برقرار شود.

راهکارهای دیگری هم وجود دارد: از برقی کردن خودروهای عمومی تا قطع یارانه دارندگان چندین خودرو و اصلاح مصرف بنزین خودروهای تولید داخل. باید اقدامات جدی انجام شود. امسال 6 میلیارد دلار برای واردات بنزین اختصاص داده شده است، اما برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟ آیا باز هم سکوت و تماشا خواهید کرد؟

 

منبع : خبر آنلاین

“جدیدترین اخبار خودرو را در کار مگز دنبال نمایید ” 

به اشتراک بگذارید:

administrator

پرنیان هستم و اینجا قراره با قلم خودم دنیای خودروهارو به کلمات تبدیل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هفت =