1403-04-26 02:17
Search
Close this search box.

دسته بندی مزدا

تاریخچه شرکت مزدا

شرکت مزدا موتور کورپوریشن (Mazda Motor Corporation) یک شرکت خودروسازی ژاپنی چندملیتی است که در سال ۱۹۲۰ توسط جوجیرو ماتسودا تأسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان آکای، هیروشیما، ژاپن قرار دارد.

نام اصلی شرکت Mazda ، «تویو کُرک کُگیو» (Toyo Cork Kogyo) بود. این شرکت در ابتدا به تولید ماشین آلات صنعتی و ابزارآلات مشغول بود. در سال ۱۹۳۱، Mazda اولین خودروی خود را با نام «مزدا-گو» (Mazda-Go) تولید کرد. این خودرو یک اتوریشکا سه چرخ بود که برای حمل و نقل سبک در داخل شهر طراحی شده بود.

در طول جنگ جهانی دوم، مزدا به تولید اسلحه و جنگ‌افزار برای ارتش ژاپن پرداخت. این شرکت همچنین در تولید هواپیما و کشتی نیز مشارکت داشت. پس از جنگ جهانی دوم، Mazda به تولید خودرو بازگشت. اولین خودروی چهارچرخ این شرکت با نام «مزدا۳۶۰» (Mazda 360) در سال ۱۹۶۰ وارد بازار شد. این خودرو یک خودروی کوچک و ارزان قیمت بود که به سرعت محبوبیت زیادی در ژاپن پیدا کرد.

در دهه ۱۹۶۰، Mazda به تولید خودروهای جدید و پیشرفته تر پرداخت. این شرکت در سال ۱۹۶۳، اولین خودروی اسپرت خود با نام «مزدا رودستر» (Mazda Roadster) را معرفی کرد. این خودرو به موفقیت بزرگی دست یافت و به یکی از محبوب ترین خودروهای اسپرت در جهان تبدیل شد.

 

شرکت مزدا

 

در دهه ۱۹۷۰، مزدا به تولید خودروهای خانوادگی و تجاری پرداخت. این شرکت در سال ۱۹۷۰، اولین خودروی خانوادگی خود با نام «مزدا فامینیا» (Mazda Familia) را معرفی کرد. این خودرو نیز به موفقیت بزرگی دست یافت و به یکی از پرفروش ترین خودروهای خانوادگی در ژاپن تبدیل شد.

در دهه ۱۹۷۰، Mazda به توسعه پیشرانه روتاری پرداخت. این پیشرانه یک پیشرانه جدید و کارآمد بود که مصرف سوخت کمتری نسبت به پیشرانه های معمولی داشت. Mazda در سال ۱۹۶۷، اولین خودروی خود با پیشرانه روتاری را با نام «کازمو» (Cosmo) معرفی کرد. این خودرو به موفقیت بزرگی دست یافت و به یکی از اولین خودروهای اسپرت با پیشرانه روتاری تبدیل شد.

مزدا در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، به تولید خودروهای زیادی با پیشرانه روتاری پرداخت. این شرکت در سال ۱۹۷۹، اولین خودروی تجاری خود با پیشرانه روتاری را با نام «مزدا بلکبرد» (Mazda RX-7) معرفی کرد. این خودرو به موفقیت بزرگی دست یافت و به یکی از محبوب ترین خودروهای اسپرت در جهان تبدیل شد.

در دهه ۱۹۸۰، Mazda به گسترش فعالیت های خود در بازارهای جهانی پرداخت. این شرکت در سال ۱۹۸۱، اولین کارخانه خود را در ایالات متحده آمریکا افتتاح کرد.

در دهه ۱۹۹۰، Mazda به تولید خودروهای جدید و پیشرفته تر پرداخت. این شرکت در سال ۱۹۹۱، اولین خودروی خود با سیستم تعلیق فعال را با نام «مزدا RX-7 FD» معرفی کرد. این خودرو به موفقیت بزرگی دست یافت و به یکی از محبوب ترین خودروهای اسپرت در جهان تبدیل شد.

در حال حاضر، Mazda یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان است. این شرکت در سال ۲۰۱۸، بیش از ۱.۵ میلیون خودرو تولید کرد. مزدا خودروهای خود را در بیش از ۱۲۰ کشور جهان به فروش می رساند.

 

محصولات مزدا

مزدا طیف گسترده ای از محصولات را تولید می کند. این شرکت خودروهای سواری، SUV، ون و کامیون تولید می کند. برخی از محصولات مشهور Mazda عبارتند از:

  • مزدا ۳
  • مزدا ۶
  • Mazda CX-5
  • Mazda CX-9
  • Mazda MX-5
  • Mazda RX-7

مزدا به تولید خودروهای با کیفیت و عملکرد بالا شهرت دارد. این شرکت همواره در حال توسعه محصولات جدید و پیشرفته تر است. برای نقد و بررسی این محصولات جذاب ژاپنی با کار مگز همراه باشید.