5/5 - (1 امتیاز)

تولید خودروی پراید در ایران توسط شرکت سایپا در سال ۱۳۷۲ آغاز شد و امتیاز تولید آن از شرکت کیا موتورز کره جنوبی به سایپا واگذار شد. با ویژگی‌های ارزان‌قیمت و کارایی مطلوب خود، پراید توجه بسیاری از مردم را به‌خود جلب کرد و به‌تدریج در بازار خودروی ایران حضور قابل‌توجهی پیدا کرد. طی سالیان مختلف، اقداماتی برای بهبود کیفیت و اصلاح معایب پراید انجام شد که اکنون می‌توان مدل‌های مختلف این خودرو را در خیابان‌های ایران مشاهده کرد.

روغن موتور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی قطعات و طول عمر خودرو دارد. با توجه به هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات، انتخاب و خرید روغن موتور مناسب برای خودروی خود امری بسیار حیاتی است. در این متن به‌طور خاص به بررسی روغن موتور مناسب برای مدل‌های مختلف خودروی پراید می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم تا به این سوال پاسخ دهیم که کدام یک از روغن‌های موتور برای پراید بهترین است.

راهنمای خرید بهترین روغن موتور

 

انواع مدل های پراید

تولید پراید در ایران با دو مدل “صبا” و “نسیم” آغاز شد. این دو مدل سدان و هاچ‌بک بودند که در طول سال‌ها توسط تولیدکننده داخلی اصلاحاتی در طراحی و ویژگی‌های فنی خود داشتند. فیس‌لیفت‌های پراید صبا که امروزه با نام‌های ۱۳۱، ۱۳۲ و ۱۴۱ شناخته می‌شوند، از دهه ۸۰ میلادی تولید شدند. همچنین، پراید هاچ‌بک که با نام نسیم وارد بازار شد، بعدها به مدل ۱۱۱ امروزی تغییر یافت. هر کدام از این مدل‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند.

اهمیت مدل موتور پراید در خرید روغن موتور بسیار مهم است. برای انتخاب بهترین برند روغن موتور، اطلاع از مدل موتور ضروری است. برای هر مدل موتور، نوع مناسبی از روغن موتور وجود دارد. این نکته بسیار مهم است زیرا انتخاب نادرست ممکن است باعث آسیب به موتور شود. در این مقاله، به بررسی روغن موتور مناسب برای مدل‌های کاربراتوری، انژکتوری، +HP، یورو ۴ و دوگانه‌سوز پراید می‌پردازیم. هنگام خرید روغن موتور، باید به دو عامل کیفیت و هزینه توجه کرد. پارامترهای مناسب برای هر نوع موتور اغلب در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است.

انواع پراید

 

بهترین روغن موتور برای پراید HP+

تولید پرایدهای انژکتوری تنها یکی از تغییراتی نبود که در روند تولید خودروی پراید اتفاق افتاده است. نسخه‌هایی دیگر از این خودرو با ابتکارهای نسبتاً جدیدتری تولید شده‌اند که به نام “پراید +HP” شناخته می‌شوند. وقتی از بهبود وضعیت پراید یا بهبود موتور آن صحبت می‌شود، باید به نسبی بودن این بهبودات تأکید شود که دارندگان و رانندگان پراید آن را به خوبی تجربه کرده‌اند.

این اقدامات شامل اصلاح طراحی منیفولد ورودی، سیستم سوخت‌رسانی و سرسیلند موتور بوده است که باعث افزایش قدرت موتور این مدل از پراید شده است. افزایش قدرت خروجی موتور به حدود ۴ اسب بخار رسیده است. همچنین، پرایدهای +HP در زمینه‌های دیگری نیز موفق بوده‌اند، از جمله کاهش مصرف سوخت و کاهش آلاینده‌های محیطی. البته، این مدل همچنین مشکلات خود را دارد از جمله پاره شدن تسمه تایم و کج شدن سوپاپ، اما مزایای آن نسبت به نمونه‌های قبلی، برخی از افراد را به استفاده از این مدل وادار کرده است.

بهترین روغن موتور برای پراید +HP، با گرید ۵۰W۲۰ و سطح کیفی SL می‌باشد. پیچیدگی بیشتر این مدل نسبت به نمونه‌های قبلی، نیاز به استفاده از روغن‌های موتور با کیفیت‌تر را الزامی می‌کند. برای این مدل می‌توان از برندهایی مانند “سوپر پیشتاز ۵۰W۲۰”، “اسپیدی پاور ۵۰W۲۰”، “پارس سوپر پایا ۵۰W۲۰” و یا “ایرانول ۱۶۰۰۰” استفاده کرد.

بهترین روغن موتور برای پراید HP+

 

بهترین روغن موتور برای پراید یورو 4

پراید مدل یورو ۴، که یکی از خودروهای تولید شده در دهه ۹۰ در ایران است، دارای بهبودهایی نسبت به نسخه‌های قبلی خود شده است. این مدل از موتور بنزینی چهارسیلندر و چهارزمانه بهره می‌برد و قدرت آن نسبت به نسخه‌های قبلی افزایش یافته است. با توجه به پیچیدگی بیشتر موتور، استفاده از روغن موتور با کیفیت و مناسب برای حفظ عملکرد بهینه ضروری است.

روغن مناسب برای پراید یورو ۴، روغن با گرید ۴۰W۱۰ و سطح کیفی SL است. برخی از برندهای مناسب اینگونه روغن‌ها عبارتند از “بهران سوپر پیشتاز ۴۰W۱۰”، “فلومکس مگاتک ۴۰W۱۰”، “ایرانول تترا ۴۰W۱۰”، “اسپیدی سوپر پاور ۴۰W۱۰” و “ایرانول ریسینگ ۴۰W۱۰”. این روغن‌ها مناسب برای حفظ عملکرد بهتر و بالاتر موتور در شرایط مختلف رانندگی هستند. همچنین، برای پراید ۱۳۱ نیز روغن با گرید ۴۰W۱۰ مناسب است که با استفاده از آن می‌توان عملکرد بهتر موتور را حفظ کرد.

بهترین روغن موتور برای پراید یورو 4

 

بهترین روغن موتور برای پراید دوگانه سوز

در حوزه خودروهای دوگانه‌سوز، گفتگوها و تبادل نظرها فراوان است. برخی به مشکلات و چالش‌های آن‌ها اشاره کرده و از خرید خودروهای دوگانه‌سوز منعی بهره می‌برند، در حالی که دیگران ویژگی‌های مثبت آن‌ها را برجسته می‌کنند. با افزایش قیمت بنزین، علاقه به خودروهای دوگانه‌سوز، به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. ویژگی اصلی این خودروها، استفاده از دو نوع سوخت متفاوت است، یکی بنزین و دیگری معمولاً CNG یا LPG است. تبدیل دستی خودرو به حالت دوگانه‌سوز نیز رایج است، که ممکن است مخاطرات جدی برای رانندگان ایجاد کند.

اگر پراید دوگانه‌سوز دارید، می‌توانید از روغن‌های موتوری معمولی استفاده کنید، اما توصیه می‌شود از روغن‌های موتور مخصوص خودروهای دوگانه‌سوز استفاده نمایید. استفاده از روغن موتور “پارس CNG” در این موارد توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید از روغن‌های موتور گرید ۴۰W۱۰ و ۵۰W۲۰ نیز برای پرایدهای دوگانه‌سوز استفاده کنید.

بهترین روغن موتور برای پراید دوگانه سوز

 

بهترین روغن موتور برای پراید انژکتوری

در دهه اول هشتاد، موتورهای با سیستم انژکتوری جایگزین موتورهای با کاربوراتور شدند. این انتقال نه تنها منجر به کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا شد، بلکه عملکرد بالاتری نیز ارائه داد. همچنین، موتورهای با سیستم انژکتوری در شرایط هوایی مختلف بهتر عمل می‌کنند. با این حال، این مدل‌ها هزینه‌های تعمیر بالاتری دارند، زیرا سیستم‌های پیچیده‌تری دارند.

برای موتورهای با سیستم انژکتوری، روغن با شاخص گرانروی ۵۰W۲۰ و سطح کیفی SJ مناسب است. برندهایی مانند بهران پیشتاز، ایرانول ۱۲۰۰۰، اسپیدی پاور ۵۰W۲۰ و پارس پایا ۵۰W۲۰ پیشنهاد می‌شوند.

بهترین روغن موتور برای پراید انژکتوری

 

بهترین روغن موتور برای پراید کاربراتوری

در ایران، خودروهای اولیه با موتورهای کاربراتوری ساخته شدند. این خودروها در دهه‌ی هفتاد معرفی شده و در اوایل دهه‌ی هشتاد با موتورهای انژکتوری جایگزین شدند. دلیل این تغییرات، نقاط ضعف موتورهای کاربراتوری بود. اولین نقطه ضعف این موتورها این بود که قدرت کمتری نسبت به موتورهای انژکتوری داشتند. علاوه بر این، موتورهای کاربراتوری بسیار وابسته به شرایط محیطی بودند و بیشترین مشکلات آلایندگی را برای محیط زیست ایجاد می‌کردند. علاوه بر این معایب، مشکلات دیگری هم برای پرایدهای کاربراتوری وجود داشتند.

برای پرایدهای کاربراتوری، استفاده از روغن موتور با گرانروی ۵۰W۲۰ و سطح کیفی SJ مناسب است. برندهایی مانند «پارس ارس» و «بهران تکتاز» مناسب برای این نوع پرایدها هستند. همچنین، روغن موتورهایی مانند «ایرانول صبا»، «ایرانول ۸۰۰۰» و «اسپیدی سوپر گلدن» نیز برای این خودروها مناسب هستند.

به اشتراک بگذارید:

administrator

بامداد هستم و خیلی از خبرهای روز تکنولوژی در خودروها لذت می برم و همیشه براتون اینجا اونها رو مینویسم.

1 نظر

  • مهرداد خادمی, 1402-12-03 @ 10:20 ق.ظ پاسخ

    روغن ایرانول عالی بود که الان خیلی سخت پیدا میشه متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =