5/5 - (1 امتیاز)

روغن هیدرولیک که با نام مایع هیدرولیک نیز شناخته می شود، یک سیال مصنوعی یا بر پایه مواد معدنی و غیر قابل تراکم است که برای انتقال نیرو در ماشین آلات و تجهیزات هیدرولیک استفاده می شود. این روغن که از روغن پایه و مواد افزودنی تشکیل شده است، علاوه بر انتقال قدرت به عنوان روان کننده و خنک کننده نیز عمل می کند. به علاوه در طیف وسیعی از دماها باعث کاهش سایش، خوردگی و زنگ زدگی می شود. در ادامه شما را با انواع برندهای تولید کننده روغن هیدرولیک و زمان تعویض آن آشنا خواهیم کرد.

ویژگی های روغن هیدرولیک

ویژگی های روغن هیدرولیک

روغن در سیستم ‌های هیدرولیک سیال اصلی بوده و به دلیل تراکم پذیری تقریبا ناچیزی که دارد می تواند در سیستم های هیدرولیکی تحت فشار کار کند و وظیفه تبدیل نیرو را بر عهده می‌ گیرد.

روغن هیدرولیک در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. این روغن ها از دو نوع پایه روغنی مبتنی بر نفت خام (پایه معدنی) و روغن های مصنوعی (پایه شیمیایی) ساخته شده اند. روغن های هیدرولیک با پایه مصنوعی از لحاظ خواص فیزیکی نسبت به روغن های پایه معدنی برتری بیشتری دارند. این روغن ها عملکرد مناسبی در دمای بالا داشته، در برابر اکسیداسیون پایدار بوده و زیست تخریب پذیر می باشند.

از مهم ترین ویژگی های روغن هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت روانکاری برای کاهش سایش و جلوگیری از اصطکاک بین اجزای متحرک در شرایط دمایی و فشارهای متغیر

 • پایداری شیمیایی اجزای سازنده روغن

 • تغییرات جزئی لزجت روغن در اثر تغییر دما

 • ناچیز بودن کشش سطحی روغن هیدرولیک جهت جلوگیری از تشکیل کف

 • تشکیل فوری امولسیون هنگام ترکیب با آب جهت جلوگیری از تغییر لزجت

انواع روغن هیدرولیک

چندین شرکت معتبر ایرانی روغن های هیدرولیک را با کیفیت و استانداردهای روز دنیا تولید می کنند. شرکت های بهران، پارس و ایرانول از مهم ترین این شرکت ها هستند. در ادامه، جهت آشنایی بیشتر با انواع روغن هیدرولیک نام و توضیح مختصری در مورد هر یک از این روغن ها آورده شده است.

انواع روغن های هیدرولیک شرکت بهران

 • بهران هیدرولیک H: این روغن برای استفاده در پرس های هیدرولیک سبک و سنگین تولید و از روغن پایه معدنی مرغوب و مواد افزودنی مناسب تهیه شده است.

 • بهران هیدرولیک T: روغنی مرغوب با شاخص گرانروی بالا است که برای روانکاری دستگاه های هیدرولیکی که در محدوده دمایی متغیر کار می ‌کنند، پیشنهاد می ‌شود.

 • بهران هیدرولیک HP: این روغن برای روانکاری انواع سیستم های هیدرولیک مناسب است. این محصول، بدون خاکستر و عاری از فلز روی است. به همین دلیل برای استفاده در دستگاه های هیدرولیکی که دارای آلیاژهای نرم و رنگی مانند نقره و برنز هستند مناسب می باشد.

انواع روغن های هیدرولیک ایرانول

انواع روغن های هیدرولیک ایرانول

 • ایرانول H: این محصول از روغن پایه‌ پارافینیک معدنی مرغوب و مواد افزودنی ضد اکسیداسیون و ضد زنگ ‌زدگی، تولید شده است. استفاده از این روغن در سیستم های هیدرولیک و انتقال نیروی صنعتی، دریایی و تجهیزات هیدرولیکی استاتیک و دینامیک ماشین ‌آلات راه ‌سازی و ساختمانی پیشنهاد می شود.

 • ایرانول HV: این روغن نیز از روغن پایه پارافینیک مرغوب و مواد افزودنی ضد سائیدگی، ضد اکسیداسیون و ضد زنگ ‌زدگی تولید گردیده‌ است. ایرانول HV در سیستم‌ های هیدرولیک و انتقال نیروی صنعتی و دریایی و تجهیزات هیدرولیکی استاتیک و دینامیک ماشین‌ آلات راه‌سازی و ساختمانی و در مواردی که سطوح کارآیی فوق در محدوده دمایی متغیر و گسترده توسط سازنده توصیه گردیده‌ اند، کاربرد دارد.

 • ایرانول HZ: این روغن با استفاده از روغن پایه پارافینیک مرغوب حاصل از پالایش نفت خام و انجام فرآیند هیدروژناسیون و همچنین مواد افزودنی بدون روی، تولید شده است. روغن ایرانول HZ برای استفاده در سیستم‌ های هیدرولیک و انتقال نیروی دریایی و صنعتی، ماشین‌آلات راه‌سازی و ساختمانی و تجهیزات هیدرولیکی استاتیک و دینامیک و در مواردی که سطوح کارآیی فوق توصیه گردیده ‌اند، مناسب است.

انواع روغن های هیدرولیک پارس

 • روغن پارس بابک: محصولی است که با بهره گیری از روغن پایه مرغوب و مواد افزودنی ضد اکسیداسیون و ضد زنگ زدگی برای استفاده در سیستم های هیدرولیک، گردشی و دیگر کاربردهای صنعتی تولید گردیده است.

 • روغن پارس اتوماتیک: پارس انتقال اتوماتیک ۳، روغن چند منظوره ای است که از روغن پایه مرغوب با شاخص گرانروی بالا و مواد افزودنی ویژه، مطابق با سطح کارایی GM DEXRON III G تولید شده است.

 • پارس هیدرولیک ZF: با استفاده از روغن پایه مرغوب و مواد افزودنی ویژه برای استفاده در سیستم های حساس و پیشرفته هیدرولیک تولید شده است.

نکات مهم در خصوص تعویض روغن هیدرولیک

روغن های هیدرولیک سبب روانکاری و کاهش خوردگی قطعات هیدرولیک می شوند اما با گذشت زمان، به مرور این خواص کاهش پیدا می‌ کنند و رسوب آلودگی در بخش های اصلی سیستم اتفاق می افتد. بنابراین باید در فواصل زمانی مشخص اقدام به تعویض روغن هیدرولیک نماییم.

زمانی که رنگ روغن هیدرولیک تیره یا زمانی که یک قطعه خراب می شود و عامل خرابی قطعه، روغن است باید روغن سیستم را تعویض کنید. به علاوه اگر صداهایی از پمپ هیدرولیک شنیده می‌ شود که به معنای کاهش سطح روغن هیدرولیک است باید نسبت به تعویض روغن و هواگیری مدار اقدام کرد.

همانطور که در بالا ذکر شد روغن های هیدرولیک وظایف مهمی در سیستم های هیدرولیک دارند، بنابراین هیچ روغنی را نمی ‌توان به عنوان جایگزین روغن های هیدرولیک مورد استفاده قرار داد چرا که عدم استفاده از روغن مناسب باعث از بین رفتن قطعات در سیستم های هیدرولیک می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روغن های هیدرولیک و کارکرد آنها می توانید به وب سایت فیدار اویل به نشانی fidaroil.com مراجعه نمایید. فیدار اویل مرجعی مورد اطمینان برای خرید انواع روغن صنعتی، گیریس نسوز، روغن گیربکس، ضد یخ و ضد جوش است.

به اشتراک بگذارید:

administrator

جواد حمیدی هستم و چند سالی در حوزه ی وب فعالیت دارم و عاشق دادن اطلاعات مفید و جدید در زمینه های اینترنت و خودروها هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =