5/5 - (1 امتیاز)

احتمالاً شما هم تا حالا در شرایطی قرار گرفته‌اید که باید خودروی خود را در فضای کوچکی پارک کنید، یا حتی در دوران ابتدایی رانندگی، هنگام پارک کردن، به درها، دیوارها یا جداول بخورید. اما باید بدانید که این مشکلات به تنهایی با شما محدود نمی‌شوند و تکنولوژی در طول سال‌ها راه‌حل‌هایی برای بهبود پارک کردن خودروها پیدا کرده است. اگر تمایل دارید با سیستم اتوپارک یا پارک خودکار خودرو بیشتر آشنا شوید، ادامه متن را مطالعه کنید.

اتو پارک چیست

اتو پارک چیست؟

سیستم خودکار پارک یا اتوپارک در خودروها، با بهره‌گیری از سنسورها و نمایشگرها، قابلیت تشخیص مکان مناسب برای پارک کردن خودرو را فراهم می‌کند. نحوه عملکرد این سیستم متناسب با مدل خودرو متفاوت است، اما در کل، فرآیند پارک خودرو به شکل استانداردی اجرا می‌شود. این تکنولوژی به راننده امکان می‌دهد با ایمنی بیشتر و دقت بالاتر، خودرو را به سرعت و به‌طور خودکار در مکان مورد نظر پارک نماید.

تاریخچه پشت اتو پارک

تاریخچه تکنولوژی پارک خودکار به اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، شرکت فرانسوی به نام LIGINER آغاز به توسعه سامانه‌های پارک خودکار بر روی یک خودروی برقی کرد. نخستین بار که تویوتا در سال ۲۰۰۳ خودروی پریوس را عرضه کرد، این خودرو دارای سیستم پارک خودکار بود. سپس، در سال ۲۰۱۴، شرکت جیپ نیز سیستمی به نام Parksense را برای اجرای پارک خودکار معرفی کرد.

تاریخچه پشت اتو پارک

سیستم اتو پارک دقیقا چگونه کار میکند؟

فرآیند شروع پارک دوبله با تشخیص مناسب فضا برای خودرو آغاز می‌شود. ابتدا با اندازه‌گیری متغیرهایی از قبیل اندازه فضای پارک، امکان مانور دادن و ظرفیت فنی خودرو برای اجرای پارک، بهترین عملکرد تعیین می‌شود. اگرچه ذهن انسان قادر است به سرعت این متغیرها را درک کند، این کار برای کامپیوترها کمی پیچیده‌تر است.

سنسورهای نصب شده در سپر جلو و عقب خودرو قادرند اکثر پارامترهای مورد نیاز برای سیستم اتوپارک را اندازه‌گیری کرده و سنسورهای مجاورت الکترومغناطیسی یا اولتراسونیک مسئول تشخیص اشیا اطراف خودرو باشند. یک ویژگی جالب درباره سنسورهای اولتراسونیک این است که عملکرد مشابه با سیستم اکازوکیشن خفاش‌ها دارند.

پس از اندازه‌گیری پارامترهای مورد نیاز، محاسبات مورد نیاز برای بهترین عملکرد سیستم اتوپارک توسط کامپیوتر انجام می‌شود، در حالی که برخی از تصمیمات هنوز هم در اختیار راننده قرار دارند (مانند تنظیم دنده در حالت جلو یا عقب و کنترل ترمز). همچنین، اصلاح حرکات اشتباه احتمالی توسط راننده نیز در نظر گرفته می‌شود.

سیستم اتو پارک دقیقا چگونه کار میکند

انواع سیستم اتو پارک خودرو ها

همانطور که اشاره شد، روش عملکرد این سیستم بر اساس نوع خودرو متفاوت است و به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

1. سیستم پارک هدایت‌کننده:

یکی از رایج‌ترین انواع اتوپارک، سیستم پارک هدایت‌کننده است. در این سیستم، ابتدا مکان مورد نظر برای پارک تعیین می‌شود و سپس دستورالعمل‌های کنترلی بر روی صفحه نمایش نمایش داده می‌شود. در این حالت، کاربر تنها با استفاده از پدال‌ها سیاره را کنترل می‌کند، در حالی که چرخ‌ها و فرمان به صورت خودکار حرکت می‌کنند.

2. سیستم پارک و خروج از پارک:

این سیستم نیز به شیوه کارکرد سیستم پارک هدایت‌کننده شباهت دارد، با این تفاوت که به کاربر در خروج از مکان پارک نیز کمک می‌کند. در شرایطی که پارک دوبل انجام شده و خروج از آن ممکن است دشوار باشد، سیستم پارک و خروج از پارک به کاربر کمک می‌کند.

3. اتوپارک تمام خودکار:

همانطور که از نامش پیداست، سیستم پارک تمام خودکار قادر به انجام کامل فرآیند پارک به صورت خودکار است. در این حالت، کاربر تنها ناظر است و تمام مراحل پارک به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. البته برای استفاده از این سیستم، لازم است که کاربر به خودرو و سیستم اتوپارک آن اعتماد کامل داشته باشد.

برای اطلاع از قیمت روز انواع خودرو به سایت کار مگز سری بزنید.

به اشتراک بگذارید:

administrator

بامداد هستم و خیلی از خبرهای روز تکنولوژی در خودروها لذت می برم و همیشه براتون اینجا اونها رو مینویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =